نکات مهم برای تعمیر اجاق گاز

تعمیر اجاق گاز

راهنمای تعمیر حرفه ای اجاق گاز

ما در این مقاله به بررسی مشکلات مختلف اجاق گاز خانگی و راه حل های تعمیر اجاق گاز در هر مورد می پردازیم. حدود 91٪ از مشتریان ما تعمیر گاز را کاری آسان ارزیابی می کنند. اجاق گاز یا دیگدان گاز وسیله‌ای برای آشپزی است که از گاز قابل اشتعالی مانند گاز طبیعی، پروپان یا بوتان به عنوان سوخت استفاده می‌کند.

روشن نماندن شعله اجاق گاز

تعمیر اجاق گاز ، روشن نمان شعله

این مشکل در تعمیرات اجاق گاز به چند دلیل می تواند باشد. در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

فیوز ها

تعمیر اجاق گاز ، فیوزها

اگر اجاق گاز شما دارای فیوزهای داخلی است ، ممکن است اشکالی سیم کشی یا در اجزای آن باعث سوختن فیوز شود. فیوز باد کرده نشان دهنده اتصال کوتاه یا سوختن یک قطعه است. بنابراین باید نسبت به تعمیر اجاق گاز اقدام شود. بیشتر گازهایی که از فیوز استفاده می کنند ، یک برد دارند که توسط فیوز کنترل می شود. اگر فیوز گاز سوخته است ، باید قبل از تعویض فیوز ، سیم کشی مربوطه را بررسی کنید تا علت آن مشخص شود. درجه فیوزها را تغییر ندهید. این امر در مورد فیوز هایی که برای مشعل روی سطح تعبیه شده اند نیز صادق است. قبل از اقدام به تعمیر اجاق گاز، آن را از برق بکشید.

سنسور دما

تعمیر اجاق گاز ، سنسور دما

در محدوده های کنترل الکترونیکی مدرن ، سنسور دمای گاز بخشی است که دمای اجاق گاز را تنظیم می کند. اگر به درستی کار نکند می تواند دلیل روشن نماندن شعله گاز باشد. برای تعمیر اجاق گاز در این مورد، این قسمت را می توان درون اجاق گاز در دیواره عقب نزدیک قسمت بالای آن یافت. اکثر اجاق گاز های مدرن کد خطا را نمایش می دهند. اگر فکر می کنید اشکال از سنسور باشد ، می توانید مقاومت را با یک مولتی متر اندازه گیری کنید. اما باید مقاومت صحیح سنسور را در دمای اتاق بدانید. قبل از انجام این آزمایش دستگاه را از برق بکشید.

برد الکترونیکی

تعمیر اجاق گاز ، تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی چگونه است؟

اکثر فرگاز های مدرن از یک برد کنترل الکترونیکی برای کنترل عملکردهای فر استفاده می کنند. برد الکترونیکی برای کارکرد سوپاپ اطمینان اجاق گاز و همچنین شعله های گاز استفاده می شود. اگر در مدار جرقه زنی یا اجزای گاز برق وجود ندارد ، پس باید صفحه کنترل را بررسی کنید. این کار بررسی ولتاژ می باشد و فقط باید توسط افراد متخصص انجام شود. اگر ولتاژ خروجی وجود نداشته باشد ، باید نسبت به تعویض یا تعمیر صفحه کنترل اقدام کنید. برای این کار به مقاله نحوه تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی مراجعه کنید.

تعویض ترموکوپل

تعمیر اجاق گاز ، تعمیر ترموکوپل

در تعمیرات اجاق گاز یک قسمت در ترموکوپل اجاق گاز است در نزدیکی مشعل چراغ پیلوت قرار دارد. یک وسیله ایمنی است که در صورت خاموش شدن چراغ پیلوت یا خرابی جرقه زن برقی ، گاز را خاموش می کند.

اگر چراغ پیلوت روشن نماند ، ترموکوپل ممکن است خراب باشد و باید تعمیر یا تعویض شود. برای تنظیم ترموکوپل باید مهره ترموکوپل را با آچار محکم کنید. مراقب باشید که به مهره فشار زیادی وارد نکنید. فقط کمی آن را محکم کنید. سپس پیلوت را روشن کنید. اگر پیلوت روشن نمی ماند ، ترموکوپل را تعویض کنید.

در اینجا نحوه تعویض ترموکوپل آورده شده است:
مرحله 1: قطعه مسی و مهره اتصال را از داخل اتصال رشته ای به خط گاز باز کنید. در زیر براکت نصب شده در لوله ترموکوپل ، مهره براکتی را باز کنید که لوله را در جای خود نگه می دارد.

مرحله 2: ترموکوپل جدید را درون براکت قرار دهید. مطمئن باشید که لوله فولادی بالا است و قطعه مسی پایین است. زیر براکت ، پیچ مهره براکت را روی لوله قرار دهید. در جایی که قطعه مس به خط گاز متصل می شود، مهره اتصال را به محل اتصال رشته ای فشار دهید. اطمینان حاصل کنید که اتصال تمیز و خشک است.

مرحله 3: مهره را محکم در محل خود پیچ ​​کنید ، اما بیش از حد سفت نکنید.

جرقه زدن مداوم

بر روی اکثر اجاق گاز های مدرن ، جرقه زن های برقی برای تنظیم شعله تعبیه شده اند. هنگامی که مشعل را روشن می کنید ، جرقه زن یک صدای کلیک یا صدای تیک تیک مشخصی تولید می کند که با ظاهر شدن شعله متوقف می شود. مسائل متعددی ، از اصلاحات ساده گرفته تا تعمیرات پیچیده قطعات ، می توانند باعث شوند که جرقه زنی پس از ظهور شعله ، همچنان ادامه داشته باشد. یا به طور مداوم و بدون شعله ور شدن ادامه پیدا کند. در حالی که برخی از نکات عیب یابی و تعمیرات اجاق گاز به طور جهانی مورد استفاده قرار می گیرند ، همیشه برای راهنمایی های خاص مدل اجاق گاز خود دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

جرقه زن

گاهی اوقات درپوش مشعل خارج از مرکز از شعله ور شدن دستگاه جرقه زن جلوگیری می کند. درپوش را بردارید و آن را روی پایه قرار دهید ، در صورت امکان آن را با سنجاق های پایه تراز کنید. به همین ترتیب ، درپوش ها را از نظر علامت گذاری – مانند “L” یا “R” – که محل قرارگیری مناسب روی مشعل های اجاق گاز را نشان می دهد ، بررسی کنید. اگر جرقه زن ها بدون احتراق همچنان به تیک زدن ادامه می دهند ، اطمینان حاصل کنید که آن ناحیه نشتی ندارند یا انسداد نداشته باشد. دستگاه های جرقه زنی حتی در صورت عدم وجود سوخت همچنان کلیک خواهند کرد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شیر گاز باز است.

تمیز کردن

اگر خروجی های مشعل اجاق گاز شما مسدود شده باشد ، ممکن است جرقه زن همچنان کار کند. برای رفع این مسئله ، از یک سنجاق فلزی یا گیره کاغذ صاف شده استفاده کنید تا خروجی ها به آرامی پاک شود. از خلال دندان چوبی استفاده نکنید ، که ممکن است در هنگام تمیز کردن بشکند. در صورتی که با رطوبت مسدود شده باشد، ابتدا شیر گاز را ببندید سپس با سشوار و با هوای سرد مشعل ها را تمیز کنید.

بوی بد اجاق گاز

اجاق گاز بعضی اوقات بوی بدی تولید می کند. بسته به نوع بو راه حل های مختلفی برای تعمیر اجاق گاز وجود دارد.

بوی شیمیایی

این مسئله بیشتر در اجاق گاز جدید دیده می شود. عایق اطراف حفره اجاق برای اولین بار در معرض گرمای شدید قرار می گیرد ، به همین دلیل بوی شیمیایی ایجاد می کند. برای تعمیر اجاق گاز و رفع بوی شیمیایی باید عایق اطراف حفره را تعویض کنید.

بوی سوختگی

این رایج ترین بوی بد اجاق گاز است و خوشبختانه از بین بردن آن آسان است. زیرا معمولاً علت غذاهایی است که در ته اجاق گاز ریخته اند.

غذا به قفسه چسبیده است

غذای سوخته می تواند بوی نامطبوع ایجاد کند. توصیه می کنیم قفسه ها را مرتباً جدا کرده و تمیز کنید تا از تولید بوی بد توسط غذای قدیمی جلوگیری شود.

نشت چربی
ریختن چربی در کف فرگاز می تواند بسیار خطرناک باشد. این باعث تولید بوی بد می شود ، اما مهمتر اینکه چربی ریخته شده می تواند خیلی گرم شود و ایجاد آتش سوزی کند. برای تعمیر اجاق گاز خود آن را به صورت دوره ای به خوبی تمیز کنید.

دستگاه را تمیز کنید

  1. 1. کلیه لوازم جانبی ، قابلمه ها / تابه ها ، قفسه ها و تکه های غذا را از اجاق خارج کنید. فر باید خالی باشد.
  2. اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما از تهویه خوبی برخوردار است تا از دود احتمالی تخلیه شود. پنجره ها را باز کنید و یا تهویه را روشن کنید.
  3. از تمیز کننده های زبر و خشن استفاده نکنید.

علت قرمز سوختن شعله

تعمیر اجاق گاز ، شعله قرمز

در نحوه تعمیرات اجاق گاز شعله های آتش اجاق گاز طبیعی می تواند شما را در معرض خطر احتمالی قرار دهد. در صورت مشاهده شعله های قرمز به جای شعله های آبی ، مشعل ها ممکن است به تمیز کردن یا تنظیم نیاز داشته باشند. بنابراین باید هر چه سریعتر نسبت به تعمیر اجاق گاز اقدام کنید. رنگ قرمز شما را از احتراق نامناسب اجاق گاز خود آگاه می کند ، که ممکن است سطح نا امن گاز مونوکسیدکربن منتشر کند.

عدم تعادل در مخلوط سوخت و اکسیژن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. دهانه های مشعل گاز ممکن است در اثر تجمع دوده مسدود شود ، که منجر به تأمین ناهموار سوخت مشعل می شود. هنگامی که شعله دوده را می سوزاند ، رشته های قرمز ایجاد می شوند. برای نوع گازی که استفاده می کنید ممکن است دهانه اشتباه نصب شده باشد. پروپان مایع و گاز طبیعی ، نسبت هوا به سوخت یکسان ندارند. اندازه شاتر هوا ممکن است نادرست باشد و یا ممکن است آسیب دیده باشد. که باعث می شود مقدار اکسیژن درست با سوخت مخلوط نشود. با مقدار ناکافی اکسیژن ، فقط مقداری از گاز می تواند در شعله آبی گرمتر روشن شود و بقیه در شعله قرمز دارای دمای کمتر هدر می رود.

حرارت و گرمای کمی تولید می کند

تعمیر اجاق گاز ، حرارت کمی تولید می کند

برای سفارش تعمیرات اجاق گاز خود در این مورد باید چند المنت را بررسی کنید از جمله : فیوز ها ، سنسور دما ،ترموستات ، المنت پخت و پز

ترموستات

ترموستات کنترل اجاق گاز در صفحه کنترل اصلی قرار دارد و عناصر پخت را کنترل می کند. ترموستات یک سوئیچ کنترل شده دما است و به همین ترتیب دارای اتصالاتی است که برق این عناصر را تأمین می کنند. یک ترموستات دارای سو عملکرد می تواند باعث شود که اجاق گاز شما گرمای بسیار کمی ، گرمای زیاد یا اصلاً گرما تولید نکند. بنابراین در تعمیر اجاق گاز که حرارت کافی ندارد ممکن است مشکل از ترموستات باشد. بعضی از کنترل ها را می توان تا 50 درجه فارنهایت کالیبره کرد اما برای انجام این کار به یک دماسنج دقیق نیاز خواهید داشت.

پیچ تنظیم به طور معمول در پشت کنترل قرار دارد ، اما اگر مهر و موم شده باشد ، کالیبره نمی شود. قبل از انجام این تست ، برق دستگاه را قطع کنید. اگر المنت پخت و پز برق دریافت نمی کنند ، می توانید تماس های مناسب ترموستات اجاق را از نظر تداوم با یک مولتی متر اندازه گیری کنید.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر