تعمیر ال سی دی تلویزیون

تعمیر ال سی دی تلویزیون

در این قسمت از سایت سه سوت تعمیر ما مشکلات رایجی که برای ال سی دی تلویزیون پیش می آید را بررسی میکنیم . سپس در مورد روش های مختلف برای تعمیر ال سی دی تلویزیون و حل این قبیل مشکلات را مورد بحث قرار میدهیم .

ال سی دی تلویزیون یک فناوری‏ ‏‏ نمایش تلویزیونی بر اساس ‏‏ ‏‏نمایشگر کریستال مایع ‏‏است.‏‏ تلویزیون های ال سی دی قدرت بسیار کمتری نسبت به نمایشگرهای پلاسما مصرف می کنند زیرا به جای ساطع کردن آن بر روی اصل مسدود کردن نور کار می کنند.‏

تلویزیون (به فرانسوی: Télévision) از یونانی tele دور و vision دید یا نگاه، یک سیستم ارتباطی برای پخش تصویر متحرک و صداها از مسافت دور است.

‏یک نمایشگر ال سی دی از یک ماتریس منفعل یا یک شبکه نمایش ‏‏ماتریس فعال استفاده می‏‏ کند. ال سی دی ماتریس فعال نیز به عنوان یک نمایش ترانزیستور فیلم نازک‏‏(TFT) شناخته‏‏می شود.‏

ال سی دی ماتریس منفعل دارای شبکه ای از هادی ها با پیکسل است که در هر تقاطع در شبکه قرار دارد. یک جریان در سراسر دو هادی در شبکه فرستاده می شود تا نور را برای هر ‏‏پیکسلی کنترل کند.‏‏ یک ماتریس فعال دارای یک ترانزیستور است که درهر تقاطع پیکسل قرار دارد و نیاز به جریان کمتری برای کنترل نورانیت یک پیکسل دارد .‏به همین دلیل، جریان در یک صفحه نمایش ماتریس فعال را می توان بیشتر روشن و خاموش کرد که باعث بهتر شدن کار می شود.

مشکلات رایج که قبل از خرید باید بدانید: 

حالت روح :

تلویزیون های قدیمی تر ال سی دی از نقصی رنج می برند که به «روح» معروف است. روح به عنوان یک دنباله دار به دنبال اشیاء در حرکت بر روی صفحه نمایش دادن اثر رگه توصیف شده است.منظور این است که شما اثر تصویر در حال حرکت موجود در تلویزیون را میبینید . که دلیل آن زمان پاسخ آهسته ی پیکسل ها است .

نسبت کنتراست ‏:

فناوری پانل ال سی دی از نور پس نور برای کنترل روشنایی و کنتراست استفاده می کند. صفحه دیدن نور از نور  باعث میشود که کیفیت تصویر کسل کننده باشد و سیاه پوستان را خاکستری یا حتی آبی نشان دهد . 

نسبت کنتراست یعنی بر روی پانل ال سی دی چگونه بسیاری از سایه های خاکستری در بین سفید و سیاه نشان داده میشوند .تعمیر ال سی دی تلویزیون

دلیل گسترش ترک کوچک:

حتی یک ترک کوچک در صفحه نمایش ال سی دی شما می تواند یک مشکل بزرگتر ایجاد کند. از آنجا که شما نمی توانید ترک را از نظر فنی تعمیر کنید، این احتمال وجود دارد که آن در سراسر صفحه نمایش شما پخش شود، دقیقا مانند جوهر به نظر می رسد و باعث میشود کریستال های مایع در سراسر صفحه نمایش نشت کند .

حتی یک ترک کوچک در صفحه نمایش می تواند تبدیل به یک مشکل بزرگ شود و ترک همچنان گسترش یابد.تعمیر ال سی دی تلویزیون شکسته

تعمیر ال سی دی تلویزیون خیس شده

‏تماس با آب یکی از بدترین چیزهایی است که می تواند برای یک دستگاه الکترونیکی مانند یک تلویزیون اتفاق بیفتد. آب باعث می شود مسیرهای فلزی در برد مدار خراب شوند و یا دچار خوردگی شوند و دستگاه را بی فایده کند.

هنگامی که تلویزیون شما خیس می شود , ضروری است که شما در اسرع وقت شروع به خشک کردن آن کنید . یک برد مدار حتی پس از فرورفتن در آب می تواند سالم باشد ، البته تا قبل از وصل کردن برق به آن باید به طور کامل خشک شود. برای تعمیر ال سی دی تلویزیون در این مورد این مراحل را طی کنید:

مرحله اول:

بلا فاصله پس از تماس با آب ، تلویزیون خود را کاملا خاموش کنید . سپس آن را از برق کاملا جدا کنید . 

تلویزیون ال سی دی را باز کنید تا به تخته مدار برسید . هر تلویزیون روش متفاوتی برای باز کردن خواهد داشت و برای باز کردن آن به ابزارهای کمی متفاوت نیاز دارید .

تخته مدار یا تخته را از بقیه تلویزیون قطع و جدا کنید و آنها را در یک کیسه با بسته های ژل سیلیس قرار دهید . تخته ها را یک شب در کیسه قرار دهید . اگر تخته های مدار شما قطع نشدند ، بسته های ژل سیلیس را تا حد امکان نزدیک به تخته ها قرار دهید و اجازه دهید همه چیز حداقل دو روز به همین شکل باشد .

مرحله دوم:

‏هر آب باقی مانده ای را از پوشش تلویزیونی بریزید. استفاده از هوای فشرده، خلاء و پارچه روش خوبی است . شما می توانید برای اطمینان از همه ی آنها استفاده کنید .

برد را بعد از دو روز زمانی که احساس کردید کاملا خشک شده است از کیسه بردارید و روی میز جلوی خود قرارید.‏هر گونه خوردگی که در برد و مدار به خاطر آب بوجود آمده آمده است را بررسی کنید و سعی کنید آن ها را درست کنید. برد الکترونیکی را با هوای فشرده خشک کنید ، سپس آن را دوباره در تلویزیون نصب کنید.

البته همه ی این مراحل در صورتی است که شما اقدامات لازم را سریع و به موقع انجام دهید . البته که بهتر است اگر در این شرایط قرار گرفتید از یک متخصص کمک بگیرید .

پیشنهاد ما برای شما متخصصان سه سوت تعمیر هستند که میتوانید از آنها کمک بگیرید.

تعمیر ال سی دی خیس تلویزیون

پیکسل مرده

پیکسل “مرده” یک نقطه روی صفحه LCD شما است که روشن نمی شود و به صورت یک یا چند مربع سیاه نشان داده می شود. پیکسل های “مرده” مشابه هستند ، اما به جای نشان دادن رنگ سیاه ، آنها روی یک رنگ قرار دارند که با تصویر صفحه کامپیوتر مطابقت ندارد ، به طور معمول قرمز ، سبز یا آبی است.

برای تعمیر ال سی دی تلویزیون در مواردی مانند پیکسل مرده کار زیادی نمی توانید انجام دهید. این یک نقص فیزیکی صفحه نمایش است. خوشبختانه یک یا دو پیکسل مرده معمولاً به این معنی نیست که باید کل مانیتور را تعویض کنید. قطعاً می توان از آن چشم پوشی کرد. همچنین می توانید جایگزینی گارانتی را بررسی کنید ، اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان مانیتور تا زمانی که چندین پیکسل خاموش نشوند ، صفحه را تعویض نمی کنند.

ترک ها و لکه ها

تعمیر ال سی دی تلویزیون ترک ها و لکه ها

اگر مانیتور شما ترک خورده است ، یک منطقه بزرگ تغییر رنگ داده است. یا یک لکه سیاه / چند رنگ دارد که با شبکه پیکسل مطابقت ندارد ، ضربه فیزیکی دیده و صفحه LCD آسیب دیده است. در اینجا کاری که می توانید انجام دهید: حتی اگر نمایشگر شما در مدت ضمانت خود باشد ، مطمئناً آسیب فیزیکی را پوشش نمی دهد. می توانید خود پنل LCD را تعویض کنید ، اما از آنجا که قطعه تعویض تقریباً به اندازه مانیتور جدید گران است ، ممکن است بهتر باشه یه مورد جدید خریداری کنید.

صدای وزوز

رایج ترین مشکلی که می تواند باعث وزوز یا صدای ناله در مانیتور شود ، نور پس زمینه است که معمولاً مربوط به لوله های کم فشار فلورسنت است. این لوله ها برای روشنایی در مدل های قدیمی استفاده می شود. (این طراحی تا حد زیادی با نور پس زمینه LED جایگزین شده است ، اما هنوز تعداد زیادی مانیتور مجهز به CFL استفاده می شود.) به دلیل مشکلات تنظیم برق در یک یا چند لامپ ، وزوز می تواند ایجاد شود. برای تعمیر ال سی دی تلویزیون خود ، روشنایی صفحه را به سمت بالا یا پایین تنظیم کنید تا ببینید نویز از بین می رود یا خیر. البته ، اگر به روشنایی صفحه خود در یک تنظیم خاص نیاز دارید ، این می تواند یک راه حل کمتر از بهینه باشد.

نکته مهم هنگام تعویض ال سی دی

این بسیار مهم است که شما وقتی ال سی دی تلویزیون خود را تعویض کردید و خواستید که آن را دور بندازید، این کار را با دقت انجام دهید. زیرا صفحه ی ال سی دی تلویزیون دارای لامپ فلوئورسنت است که بهتر است شما تماس خود را با آن کم کنید.

و اگر تلویزیون شما نشتی داد بهتر است که بدانید این ها همان کریستال های مایعی هستند که بوسیله ی آن ها تصویر درست میشود .زیرا اثرات پوست در تماس با کریستال های مایع به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است و عوارض جانبی تا حد زیادی ناشناخته است میتواند خطر ناک باشد پس بهتر است با آن هم تماس پوستی برقرار نکنید.

چگونه لامپ ال سی دی تلویزیون را عوض کنیم؟

 1. تلویزیون را از موقعیت خود خارج کنید و آن را صاف و رو به بالا و به پشت قرار دهید . در این حالت باید فوق العاده مراقب باشید زیرا تلویزیون شما بسیار آسیب پذیر می شود و هیچ ضربه یا فشاری را تحمل نمیکند.
 2. از پیچ گوشتی مناسب برای خارج کردن پنل از پشت استفاده کنید . پنل را کنار بگذارید و پیچ ها را در جایی امن قرار دهید تا آهنها را گم نکنید و هنگام بستن پنل به مشکل بر نخورید. 
 3. دسته فلزی کوچک را  از روی لامپ سوخته بلند کنید و از فیچر بیرون بکشید. 
 4. به آرامی لامپ جدید را در فیچر قرار دهید و مطمئن شوید که دسته ی فلزی کوچک کاملا چسبیده است. 
 5. پیچ ها را با دقت ببندید. 

چگونه می توانم صفحه LCD تلویزیون خود را درست کنم؟

 • تلویزیون را restart کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است.
 • تلویزیون را خاموش کرده و سیم برق AC (منبع اصلی) را از برق بکشید.
 • تلویزیون را به مدت 2 دقیقه از پریز برق جدا کنید.
 • سیم برق AC (منبع اصلی) را وصل کرده و تلویزیون را روشن کنید تا وضعیت آن بررسی شود.

چه عاملی باعث خرابی نور پس زمینه LCD می شود؟

خرابی LCD می تواند در اثر خرابی قطره ، آسیب به آب اتفاق بیفتد ، یا می تواند به راحتی نتیجه یک قطعه معیوب باشد. فیلتر نور پس زمینه – هنگامی که در مدار نور پس زمینه کوتاهی رخ می دهد ، سیم نازک داخل فیلتر می شکند و باعث قطع برق از LED های نور پس زمینه می شود.

تلویزیون های LED بهتر است یا LCD؟

تلویزیون های LED مصرف انرژی بیشتری دارند. زیرا در این مدل ها از دیودهای ساطع کننده نور (LED) برای نور پس زمینه استفاده می شود. این تلویزیونها در مقایسه با لامپهای فلورسنت کاتدی سرد (CCFL) که اکثر تلویزیونهای LCD از آنها استفاده می کنند ، مصرف کمتری دارند. این منجر به صرفه جویی در مصرف برق تا 30٪ می شود.

سخن آخر:

در بسیاری از موارد شما نمیتوانید کاری برای ال سی دی تلویزیون خود انجام دهید و باید از یک متخصص کمک بگیرید زیرا تکنولوژی تلویزیون نسبتا پیچیده است و احتمال دارد که شما با باز کردن تلویزیون به سایر قسمت ها نیز صدمه بزنید و همچنین برای تعمیر آن شما به اطلاعات جامع و کاملی نیاز دارید .

ما به شما متخصصان سایت سه سوت تعمیر را پیشنهاد میدهیم تا در کمترین زمان و با بیشترین تخصص به شما کمک کنند .

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر