نحوه تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی

تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی

بسیاری متوجه نیستند که لوازم الکترونیکی و وسایل مورد نیاز آنها بر اساس چندین مؤلفه داخلی ساخته شده است. که به صورت مشترک با هم کار می کنند. تا در نتیجه قابلیت ها و ویژگی های مورد نیاز آنها را ارائه دهند. به عنوان مثال ، یک موبایل اجزایی بیش از کاور ، دکمه ها و نمایشگرهایی است که مشاهده می کنید. در داخل دستگاه چند قطعه وجود دارد که اجزای لازم را در آن جای داده و به آنها وصل می کند. یکی از قسمت های اصلی آنها برد التکرونیکی نامیده می شود. در این مقاله به بررسی روش های تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی می پردازیم.

بُردِ مادر یا مادر برد یا برد اصلی (به انگلیسی: Mainboard or Motherboard) تخته مداری الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و… بر روی آن سوار می‌شوند و قطعه‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) در آن قرار گرفته‌اند. در کامپیوترهای اپل آن را برد منطقی می‌نامند.

اساس الکترونیک

تنها تا پایان سال 2018 ، ارزش فروش جهانی محصولات برد الکترونیکی لوازم خانگی به 82 میلیارد دلار آمریکا رسید.

بدون برد الکترونیکی ، بسیاری از دستگاه ها به طور کامل از کار افتادند. در صورت خرابی یا نقص عمده ، می تواند مسائل بسیار جدی ایجاد کند.برد های الکترونیکی لوازم خانگی غیر قابل نفوذ نیستند. با گذشت زمان ، آنها دچار سایش زیادی می شوند.که این می تواند عملکرد آنها را مختل کند. مواردی مانند هوا ، رطوبت ، سن و حتی ارتفاع می تواند روی وضعیت برد را تأثیر بگذارد.

برد الکترونیکی لوازم خانگی را میتوان تعمیر یا بازیافت کرد.و مجددا مورد استفاده قرار داد. به این صورت که می توان آن را تعمیر کرد و به دستگاه اصلی خود برگرداند. یا در صورت تمایل می توانید از آن در یک دستگاه دیگر استفاده کنید. به عنوان شکلی از بازیافت.

البته قبل از اینکه هر برد الکترونیکی قابل تعمیر یا بازیافت باشد. مهندسان باید تشخیص دهند که اشکال آن چیست؟ اگر ندانید مشکل از کجاست، چطور می توانید مشکل را برطرف کنید؟

آشنایی با برخی از متداول ترین مشکلات درباره تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی بسیار مفید است. به گونه ای که اگر دستگاهی خراب شود، حداقل می دانید چه مشکلی دارد. ما در این مقاله به برخی از متداول ترین مشکلات برد های الکترونیکی می پردازیم. و همچنین راه های حل آنها را بررسی کنیم.

ابتدا بیایید بررسی کنیم که چیست؟ و چه کاری انجام می دهد؟

برد الکترونیکی لوازم خانگی یک جزء اصلی تقریباً در تمام لوازم خانگی الکترونیکی است. همه چیز به جز ساده ترین وسایل الکترونیکی از یک برد برای اتصال و همگام سازی مکانیکی عناصر دستگاه استفاده می کنند. به عنوان مثال ، یک قهوه ساز ممکن است یک برد کوچک در داخل داشته باشد. تا سیستم کنترل الکترونیکی ، بخاری و صفحه نمایش را به هم متصل کند.

بردهای الکترونیکی لوازم خانگی برای پشتیبانی و اتصال کلیه مؤلفه های داخل دستگاه ، که با استفاده از مسیرهای رسانا همگام سازی می شوند، لازم هستند. این مورد برای این است برق به طور آزادانه از طریق برد و از یک جزء به جزء دیگر جریان یابد.

اجزا

اجزای برد  الکترونیکی به برد لحیم می شوند که به صورت الکتریکی و مکانیکی آنها را به مدار کلی می چسباند. این “اجزا” شامل مواردی مانند باتری ، مقاومت ، LED ، ترانزیستور ، خازن و موارد دیگر هستند.

برد ها اغلب در لایه هایی تولید می شوند که شامل سطوح مختلف ورق های رسانا و غیر رسانا است. آنها می توانند یک طرفه با یک لایه مس، دو طرفه با دو لایه مس در دو طرف هر لایه یا چند لایه با لایه های مختلف مس باشند. شایان ذکر است که برد های الکترونیکی چند لایه مزایای متنوعی همچون افزایش تراکم اجزای دستگاه را ارائه می دهند. اما تحلیل ، تعمیر و اصلاح آنها بسیار سخت تر است.

درک این نکته مهم است که قسمت ها و روش های تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی اغلب از همان مواد و اجزای تشکیل شده برای ساخت سخت افزار در مرحله تولید، تشکیل شده است. جایگزین های بسیار کمی وجود دارند ، به خصوص هنگام صحبت در مورد مواد رسانا. این امر نیاز به یافتن تیم تعمیر مناسب و حرفه ای با دارایی و اتصالات مناسب مثل سه سوت تعمیر را نشان می دهد.

چه دستگاه هایی از آنها استفاده می کنند؟

برد الکترونیکی را تقریباً در هر لوازم خانگی الکترونیکی ممکن است پیدا کنید. از تلفن های هوشمند و رایانه ها گرفته تا تلویزیون و جاروبرقی استفاده می شود. اگر یک دستگاه برای عبور از طریق آن نیاز به اتصال الکتریکی داشته باشد. یک برد الکترونیکی نازک و کوچک می تواند بسیار کمک کننده باشد.

با پیشرفت تکنولوژی در طول سالها ، طراحی و توسعه بردهای الکترونیکی لوازم خانگی بسیار رشد کرده است.به صورتی که برد هایی اجزای پیچیده تر و اندازه کوچک تر و نازکتر تولید شده است. این امر باعث می شود که تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی سخت شود. بنابراین برای تعمیر آنها باید به یک تعمیر کار با تجربه و ماهر مراجعه کنید.در این مورد  میتوانید از سه سوت تعمیر کمک بگیرید.

چرابرد الکترونیکی از کار می افتد؟

مانند هر وسیله ای که به مرور زمان خراب می شود، برد های الکترونیکی لوازم خانگی نیز در طولانی مدت از کار می افتند.

در اینجا نکاتی درباره تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی آورده شده است.

آسیب های جسمی

زمانی که آسیب مربوط به برد باشد،انتخاب راهکار ساده تر است. در تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی ، شایع ترین علل خرابی برد ها آسیب جسمی دستگاه یا قسمت های داخلی آن است. این می تواند مربوط به هرگونه فشار یا شوک فیزیکی باشد. ممکن است دستگاه مورد نظر از فاصله زیادی پرتاب شده باشد. ممکن است با شیء دیگری به آن ضربه ای وارد شده باشد. همچنین این امکان وجود دارد که دستگاه به هر دلیلی از هم جدا شده و آسیب مستقیم به برد وارد شده باشد.

نحوه تشخیص و ترمیم

تا زمانی که برد به طور کامل از کار نیفتاده باشد – به طور مثال برد روی زمین بیفتد و کاملا شکسته شود – آسیب های جسمی را می توان از طریق فرآیند ساخت مجدد برطرف کرد. بطور کلی ، این فرایند شامل ذوب قسمت های آسیب دیده یا تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی از طریق جداسازی و مونتاژ مجدد است. ترمیم آسیب های جسمی فقط باید توسط یک متخصص حرفه ای و با تجربه انجام شود. در بیشتر موارد ، نیاز به بازسازی برد و جداسازی و مونتاژ مجدد اجزای سازنده می باشد.

از کار افتادن اجزا

اجزای معیوب از دیگر علت های خرابی برد الکترونیکی لوازم خانگی است. هنگامی هیچ آسیب جسمی وجود ندارد، میتوان مشکل را به یکی از اجزای برد نسبت داد.
جزء معیوب می تواند خازن ، دیود یا میکروپردازنده باشد. در تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی اگر یکی از اجزای برد از کار افتاده باشد، ممکن است نیاز به تعویض کامل داشته باشد.گاهی ممکن است بعلت کارکرد زیاد ، گرمای بیش از حد و فشار ولتاژ، مدار تریس تا حدی رو به وخامت گذاشته باشد. طوری که دیگر رسانا نباشد. همچنین ممکن است که یک جزء یا چند مورد کاملاً از صفحه جدا شده باشد.

نحوه تشخیص و ترمیم

در این مورد از تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی، جداسازی، تعمیر و مونتاژ دوباره برای اجزای معیوب بهترین راه حل برای متخصصان است. دستگاه های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای تست رسانایی مدار برد استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای تشخیص اینکه الکتریسیته به یک قطعه جریان دارد یا اینکه یک عنصر از برد به طور کامل خراب است،استفاده کرد. بارها و بارها ، با باز کردن دستگاه می توانید مؤلفه هایی را مشاهده کنید که شکست شده اند. پوسته خارجی آنها ممکن است سوخته ، ترک خورده یا شکسته به نظر برسد. یا کاملاً از تخته جدا و یا شل شده باشد.

برای ترمیم یک جزء معیوب ، ممکن است نیاز به استفاده از گرما با لحیم داشته باشید و آزمایش های سختی انجام دهید.

از کار افتادن تریس

تریس ها در مدار برد مسیرهای رسانا متشکل از نقره یا مس هستند. اگر در تریس مشکلی ایجاد شود ، چه در اثر استفاده زیاد و چه در اثر آسیب فیزیکی، میتواند مشکلات جدی در رسانایی برد الکترونیکی و اجزای آن ایجاد کند.

برخی از دلایل شایع آسیب تریس ها ، افزایش یا کاهش شدید ولتاژ برق ، خاک آلود شدن فلز ، گرمای بیش از حد و فرسودگی است.

نحوه تشخیص و ترمیم

در تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی، اگر تریس بیش از حد نازك یا غیر قابل دید نباشد ، می توانید به سادگی با اسكن مسیر تریس ، صدمات را تشخیص دهید. مس و نقره به طور طبیعی روشن و براق هستند ، که باعث می شود تشخیص علت خرابی آسان تر شود. اما در نظر داشته باشید که همیشه اینگونه نیست.

طراحی ضعیف

بعضی اوقات ، به هر دلیلی ، یک تیم ممکن است هنگام طراحی برد یا ساخت اجزای لازم برای برد های وسایل خانگی، گوشه ها را برش دهد. این می تواند به یک طراحی ضعیف برد الکترونیکی در لوازم خانگی منجر شود. این بعداً ممکن است باعث بروز مشکلاتی می شود.

نحوه تشخیص و ترمیم

در این موارد باید بدانید که اگر برد وسایل شما خراب شود، هر چند بار هم که آن سرویس یا تعمیر کنید، باز مشکلاتی برای آن وجود خواهد داشت. در تعمیر برد های تقلبی با طراحی ضعیف، بهترین راه حل مراجعه به یک مرکز رسمی و دارای مجوز تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی و تعویض کامل آن است.

آسانترین راه برای شناسایی برد های با طراحی ضعیف ، تعداد خرابی ها یا مشکلاتی است که پس از استفاده طولانی به وجود می آید.به جز مواردی که دستگاه دچار آسیب فیزیکی یا الکتریکی است، اگر شما برای تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی خود آن را به یک متخصص سپرده اید ،و مشکلاتی هر چند انگشت شما برای آن شناسایی کرده است، احتمالاً در نحوه ساخت برد اشکالی وجود دارد. در برخی موارد ، این به آن معناست که تولید کننده اصلی از اجزای ارزان قیمت و بی کیفیت در ساخت برد دستگاه شما استفاده کرده است.

قطع برق

در بیشتر موارد ، قطع برق می تواند منجر به از کار افتادن یکی از قطعات شود.قطع برق ممکن است در کل برد یا قسمتی از آن باشد.ممکن است یکی از اجزا در معرض ولتاژهای بیش از حد معمول قرار گرفته باشد. و این باعث گرمای بیش از حد و انفجار آن شده باشد.همچنین ممکن است تریس در اثر قطع برق دچار اشکال شود. در هر صورت ، می توان جریان هر کدام از قطعات و یا رسانایی برد را تست کرد.

نحوه تشخیص و ترمیم

تیم تعمیر حرفه ای سه سوت تعمیر برای تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی دارای یک ولتاژ سنج برای شناسایی مشکلات الکتریکی یک برد و اجزای آن استفاده می کند.زمانی که مشکل فیزیکی در قطعات مشاهده نمیشود. این کار تنها راه برای شناسایی مشکلات برد می باشد.معمولا راه حل این مورد شناسایی و تعویض قطعه معیوب می باشد.

بازسازی آن شامل چیست؟

تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی چگونه است؟

روش های مختلفی برای تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی وجود دارد. تیم سه سوت تعمیر با دانش تخصصی در حوزه مهندسی و مکانیک و برد های الکترونیکی قادر به  تعمیر انواع مختلف لوازم خانگی و وسایل الکترونیکی می باشد.

در صورت آسیب به تریس ها و مسیرهای رسانا ، ممکن است لازم باشد مواد لازم را روکش حذف و یا جایگزین کرد: خواه مس یا نقره باشد.غالباً این به ابزارهایی مثل آهن لحیم یا اسلحه گرمایی متکی است.

برای آسیب جسمی یا قابل رویت برد ، تعمیر برد پایه ضروری است. این ممکن است شامل ذوب کردن مواد مشابه برای تغییر شکل یا تغییر صفحه باشد. یا گاهی اوقات حتی ممکن است، جداسازی و جایگزینی کامل نیاز باشد.

تیم سه سوت تعمیر در تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی با تخصص در دانش و مهارت های لحیم کاری ، دزگیری ، کارآیی BGA به تعمیر رسانا و اجزای برد می پردازد.این تیم همچنین با رعایت استاندارد های IPO و IPC و با تخصص در زمینه خدمات تولید الکترونیک یا EMS ، این اطمینان را می دهد که از پروتکل های درست و حرفه ای برای تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی شما استفاده میکند.

برای ترمیم آن چه موادی لازم است؟

تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی تخصصی

همانطور که انتظار می رود ، بیشتر تعمیرات به همان موادی نیاز دارند که در طراحی رسمی یک برد استفاده می شوند. برای ترمیم مسیرهای تریس ممکن است نیاز به مس یا نقره باشد. لایه های برد غالباً از فایبرگلاس یا رزین اپوکسی با فویل مسی که به لایه رسانا وصل شده است،تشکیل شده است.آنها همچنین ممکن است از رزین فنولیک تقویت شده تشکیل شوند. رزین فنولیک ماده ای مانند کاغذ می باشد، که از فایبرگلاس نازک تر است.

طلا نیز توسط بسیاری از تولید کنندگان و یا مراکز تعمیر برد لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. به خصوص هنگام آبکاری و یا بهبود بخش های لحیم شده یک برد می توان استفاده کرد.

تیم سه سوت تعمیر، تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی را طوری انجام می دهد که برد تعمیر شده تقریبا هیچ تفاوتی با برد نو و تازه ساخته شده ندارد. مطمئناً ، این نیاز به دقت و تجربه زیادی دارد که جز در یک محیط با تجربه و حرفه ای پیدا نخواهید کرد.

ویژگی مهم تیم سه سوت تعمیر وجود تمام مواد و ابزارهای مناسب تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی است.

بر کسی پوشیده نیست که بسیار از مواد مورد استفاده در تعمیر برد های الکترونیکی ایمن و یا سازگار با محیط زیست نیستند.

خوردگی ناشی از تماس با آب

سناریوی زیر را تصور کنید: شما در حال شستن ظرف ها ، گوش دادن به موسیقی در آیفون 11 خود هستید ، که به طور ناگهانی این اتفاق رخ می دهد. تلفنی که با خیال راحت در جیب پیراهن خود قرار داده بودید ، به داخل سینک پر از آب می افتد. شما می توانید تلفن قیمتی خود را از آب بیرون بیاورید،آن را خشک کنید. و ببینید که هنوز کار میکند.این یک معجزه است! شما برای نجات تلفن خود سریع عمل کردید! همه چیز به خوبی در دنیای آسیب های احتمالی آب الکترونیکی d وجود دارد. دو روز بعد بدون هیچ دلیل مشخصی ، آیفون شما کار نمی کند. معجزه شما به کابوس تبدیل شده است. آسیب آب: 1. شما: 0.

خوردگی چیست و چه عواملی باعث آن می شود؟

یک از دلایل گیج کننده آسیب آب به بردهای الکترونیکی لوازم خانگی، خوردگی می باشد. خوردگی تجزیه تدریجی مواد است. و معمولاً واکنش شیمیایی فلز با محیط آن است. شایع ترین شکل خوردگی زمانی اتفاق می افتد که فلز در معرض آب و اکسیژن قرار می گیرد. دراینجا اکسید آهن را ایجاد می شود. یا چیزی که بیشتر به عنوان زنگ زدگی شناخته می شود. این واکنش زمانی اتفاق می افتد که این عناصر را برای مدت زمان طولانی با یکدیگر در تماس باشند.

آیا خوردگی آن را خراب می کند؟

هیچ بازه زمانی خاصی برای وقوع خوردگی برد پس از تماس با وجود ندارد. یک برد الکترونیکی می تواند چند ساعت پس از تماس با آب ، شروع به خوردگی کند. یا ممکن است روزها بعد از حادثه هیچ علامت از خرابی در آن نباشد. اینکه چقدر سریع تنظیم شود بستگی به میزان رطوبت ، شدت صدمه با آب ، مدت زمان تماس برد با آب و حتی نحوه ساخت برد الکترونیکی دارد. اگر دستگاه برای جلوگیری از آسیب در آب ساخته شده باشد ، قرار گرفتن در معرض آب روی آن تأثیر نمی گذارد. همه این عوامل به طور قابل توجهی بر بازه زمانی در نظر گرفته شده برای آسیب آب به برد تأثیر می گذارد.

نحوه حذف خوردگی

هنگامی که نوبت به تمیز کردن برد دچار خوردگی می رسد ، باید بسیار مراقب باشید. در تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی در صورت خوردگی، اگر ندانید چه کاری باید انجام دهید. ممکن است به برد آسیب بیشتری وارد کنید.حتی ممکن است به خودتان صدمه بزنید. به یاد داشته باشید: دستگاه ها و مایعات به طور کلی نباید باهم تماس پیدا کنند. بنابراین هنگام تمیز کردن دستگاه باید محتاط باشید. فردی که در تعمیر برد الکترونیکی لوازم خانگی مبتدی و غیر حرفه ای است، نباید برای تعمیر حرفه ای آن اقدام کند.

تمیز کردن آسیب دیدگی آن در اثر تماس با آب

  • برای تمیز کردن برد الکترونیکی وسایل خانگی ، همیشه ابتدا باتری ها را جدا و اتصالات برق یا منبع تغذیه را قطع کنید. این کار نه تنها از آسیب دیدن شما جلوگیری می کند. بلکه از اتصال کوتاه دستگاه نیز پیشگیری می کند.
  • به دنبال نقاط “پوسته پوسته”ی سفید یا سبز روی برد اتصالات فلزی اصلی آن باشید.
  • برای تمیز کردن آن از پنبه و یک محلول تمیز کننده مانند ایزوپروپیل الکل ، جوش شیرین و آب یا حتی سرکه استفاده کنید. به آرامی محلول را در ناحیه آسیب دیده بمالید و به جلو و عقب حرکت دهید تا خوردگی برداشته شود. در صورت لزوم مقداری از محلول را روی ناحیه فرسوده بمالید و بعداً آن را پاک کنید.
  • برد الکترونیکی خود را با یک پارچه نرم یا سشوار در حالت خنک خشک کنید. برای خشک کردن آن از حرارت استفاده نکنید. قبل از تلاش برای تعویض باتری و روشن کردن دستگاه اطمینان حاصل کنید که برد الکترونیکی آن به خوبی خشک شده است. ذره ای آب باقیمانده روی برد یا قسمت هایی از آن می تواند باعث خوردگی بیشتر آن شود.

به یاد داشته باشید که هر زمان که با دستگاه آسیب دیده در آب سروکار دارید ، یک روش تضمین شده ای برای رفع خوردگی آن وجود ندارد. مراحلی وجود دارد که می توانید برای بهبود شانس ترمیم آن طی کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر