تعمیرات چرخ خیاطی

تعمیر چرخ خیاطی

تعمیر چرخ خیاطی

در این قسمت از سایت سه سوت تعمیر به بررسی مشکلات متداول و روش های تعمیر چرخ خیاطی می پردازیم.

افراد زیادی هستند که در خانه ی خود چرخ خیاطی دارند البته که داشتن آن اصلا ضروری نیست ،ولی برخی اوقات شما نیاز به تعمیر چرخ خیاطی دارید در برخی موارد شما خودتان میتوانید آن را با داشتن اطلاعاتی مفید تعمیر کنید و البته که در گاهی اوقات نیاز به کمک فردی متخصص دارید که ما به شما متخصصان سه سوت تعمیر را پیشنهاد میدهیم.

چرخ خیاطی یا ماشین خیاطی، در فارسی تاجیکی: ماشین دوزندگی، یک نوع ماشین است که برای دوختن پارچه، چرم، و غیره بکار می‌رود.چرخ خیاطی در دوره انقلاب صنعتی جهت کم کردن کار دستی و سرعت بخشیدن به امر تولید اختراع شد. با اختراع چرخ خیاطی از حدود سال ۱۸۷۰ تا به امروز، تغییرات بسیار زیادی در صنعت دوخت و تهیه لباس انجام شد.

آموزش تعمیرات چرخ خیاطی در منزل

تعمیر چرخ خیاطی در منزل

شما می توانید تعمیر چرخ خیاطی خود را به متخصصان ما بسپارید ، تا در کمترین زمان و با بهترین کیفیت نتیجه آن را مشاهده کنید.

‏خوشبختانه، بسیاری از اشکالات رایج چرخ خیاطی چیزهایی هستند که شما می توانید خودتان تنها در چند دقیقه به تعمیر چرخ خیاطی در منزل خود بپردازید.

حل مشکلات مدل قدیمی

تعمیر چرخ خیاطی ژانومه

مهم نیست که برند چرخ خیاطی که استفاده میکنید چیست ؛ برخی مشکلات در اکثر ماشین های چرخ خیاطی مشترک است . یک گام اشتباه میتواند تمام کارکرد ماشین را تحت تاثیر قرار دهد و آن را متوقف کند . در بعضی موارد شما برای تعمیر چرخ خیاطی میتوانید این مشکلات را در خانه حل کنید.

قبل از هر چیزی شما اول باید مشکل را پیدا کنید . و بعد به تعمیر چرخ خیاطی قدیمی خود فکر کنید؛ این کار باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ی شما میشود.

ما در اینجا برخی مشکلات اساسی و قابل حل در خانه را بررسی میکنیم .شما برای تعمیرات تخصصی تر ، میتوانید با متخصصان سایت سه سوت تعمیر در تماس باشید.

مشکلات عمده چرخ خیاطی

در ادامه به بررسی مشکلات عمده چرخ خیاطی می پردازیم:

نخ زیر پارچه جمع میشود

اگر گره های نخ اضافی زیر پارچه خود مشاهده می کنید ، احتمالاً چندین دلیل وجود دارد. ابتدا پارچه خود را از دستگاه جدا کنید. ممکن است مجبور شوید همه رشته های اضافی را برش دهید تا آزاد شود. آن را شل نکنید ، چون به دستگاه آسیب می رسانید. پس از آزاد شدن پروژه ، با دقت تمام قسمتهای برش نخ را نیز بردارید. اکنون علت مشکل شناسایی کنید. تکه ای از پارچه خود را در دست داشته باشید تا هنگام تست دلایل مشکل برای تعمیر چرخ خیاطی از آن استفاده کنید.

 • نخ بالایی خود را بردارید و دستگاه را دوباره نخ کنید ، مراقب باشید که نکات ارائه شده در دفترچه راهنمای دستگاه خود را دنبال کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هنگام فشار دادن پای فشار دهنده شما بلند است – بسیاری از دستگاه ها هنگام پایین آمدن پایه فشار ، دیسک های کششی را قفل می کنند و باعث می شود نخ دستگاه به درستی از طریق دیسک ها حرکت نکند.
 • حباب خود را بردارید و دوباره نخ کنید. برخی از ماشین آلات مخصوصاً در مورد نحوه باز شدن حباب است. برای اطمینان از درج صحیح دفترچه راهنمای خود ، با آن مشورت کنید.
 • مطمئن شوید که از نخ یکسانی در نخ بالا و بوبین استفاده می کنید. اختلاف در وزن نخ معمولاً باعث می شود که ماشین ها نخ ها را با سرعت های مختلف بکشند و منجر به گره خوردن و گره زدن شوند.
 • تنظیمات تنش خود را تنظیم کنید. این یک مسئله معمول است ، به خصوص اگر شما از کار با یک پارچه سنگین به یک پارچه ظریف (یا بالعکس) بدون یادآوری تنظیم تنظیمات خود بروید. تنظیمات تنش خود را روی قراضه پارچه پروژه خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست است.

سوزن خم یا شکسته میشود

این یک مشکل بزرگ است که می تواند خطرناک و همچنین آزار دهنده باشد. همیشه از یک سوزن جدید برای یک پروژه جدید استفاده کنید. این باعث می شود سوزن ها کدر نشوند و در نوک آن قلاب نکنند ، که این امر می تواند به پارچه شما آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که از نوع مناسب سوزن برای استفاده می کنید – پارچه های گره ای بهترین کار را با سوزن گلوله ای ، یا سوزن جرسی انجام می دهند ، در حالی که چرم ، وینیل یا جین به سوزن های تیز و محکم احتیاج دارند.

در تعمیر چرخ خیاطی ، اگر سوزن شما شکسته یا خم شد ، خیاطی را متوقف کنید. سوزن شکسته را با احتیاط برداشته و در ظرفی قرار دهید تا به درستی دفع شود. سوزن را با نوع صحیح پروژه خود جایگزین کنید ، مطمئن شوید که آن را مطابق با راهنمای چرخ خیاطی خود نصب می کنید. دوباره موضوع را دنبال کنید و پروژه خود را ادامه دهید. اگر از سوزن صحیح استفاده می کنید ، اما همچنان با شکستن یا خم شدن روبرو هستید ، ممکن است با مکانیزم زمان بندی مکانیکی اساسی داشته باشید که نیاز به تعمیر متخصص دارد.

زیاد سر و صدا می کند

اگر چرخ خیاطی شما صداهای بلندی تولید می کند ، دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. معمول ترین توضیح نیاز به تمیز کردن یا نگهداری است. بلافاصله کار با دستگاه را متوقف کنید. برق را ق طعکرده و سپس دستگاه را از نظر وجود مشکل بررسی کنید.

 • سوزن را جایگزین کنید.
 • راه حل دیگر پاک کردن پرزها از زیر صفحه سوزن و ناحیه حباب است. جمع شدن پرزها همچنین می تواند باعث ایجاد صداهای غیرطبیعی شود. برای تمیز کردن پرزها و بقیه مواد از برس پرز استفاده کنید. ناحیه قلاب را با نوک سوزن یا سوزن بیرون بیاورید ، مسواک بزنید و ضربه بزنید. کوچکترین تکه نخ در این قسمت می تواند باعث ایجاد تنگی شود. یک قطره روغن بر روی قلاب مسابقه قرار دهید.
 • همچنین اطمینان حاصل کنید که نخ به دور اهرم بسته نشده است. نخ گرفتگی اطراف شاتل نیز می تواند باعث ایجاد صدا شود. در این صورت شاتل را تمیز کنید.
 • بررسی کنید که هیچ پیچ شل در دستگاه وجود ندارد. اگر بله و می دانید که چه می کنید (مواظب باشید برخی از پیچ ها به منظور سفت شدن نیستند) آنها را محکم کنید.

کتابچه راهنمای تعمیر چرخ خیاطی خود را بخوانید و اگر چنین است ماشین را با روغن مناسب روغن کاری کنید تا قطعات آن روغن کاری شود. اما بیشتر چرخ های خیاطی خانگی مدرن در کارخانه روغن کاری می شوند و نباید در خانه روغن کاری شوند.

دستگاه کند کار می کند

برای تعمیر چرخ خیاطی که کند کار میکند، این مراحل را طی کنید:

 • کنترل پا را بررسی کنید
 • کنترل سرعت را تنظیم کنید
 • پرزها / گرد و غبار را از زیر صفحه سوزن پاک کنید
 • بررسی کنید که آیا هنوز سیم پیچ بوبین درگیر است
 • اگر به مدت طولانی از چرخ خیاطی استفاده نمی کنید ، این می تواند دلیل کار نکردن ماشین باشد. اگر موتور به مدت طولانی در انبار نگه داشته شود ، آسیب می بیند.

موتور کار می کند اما دستگاه نمی کند

اگر شافت سیم پیچ به سمت راست فشار داده شود، بررسی کنید که آیا یک حباب روی سیم پیچ بوبین وجود دارد. (یا به هر حال در دستگاه شماست) زیرا وقتی در حالت سیم پیچ بوبین است دستگاه کار نمی کند.

بررسی کنید آیا کنترل پا به درستی وصل شده است یا خیر. در صورت برخورد سوزن به پای فشار دهنده ، جای پای پرس را عوض کنید. اطمینان حاصل کنید که سوزن به درستی وارد شده است.

چرخ خیاطی با چه مشکلاتی مواجه میشود؟

چرخ خیاطی از قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است . تعمیر مشکلات داخلی آن نیاز به دانش تخصصی دارد ، اما تعمیر قسمت خارجی آن آسان تر است . ما در این قسمت مشکلاتی که چرخ خیاطی با آن مواجه میشود را بررسی میکنیم .

 • سوزن مدام میشکند 
 • سر و صدا در دستگاه
 • روشن نشدن چرخ خیاطی
 • شکستن نخ بوبین

چرا سوزن مدام در چرخ خیاطی میشکند؟

سوزن شما می تواند به دلایل متعددی بشکند.

 • یکی از آنها استفاده از سوزن اندازه نا مناسب و یا نوع سوزنی است که دستگاه شما به آن نیاز دارد .
 • اگر از نوع سوزن مناسبی استفاده میکنید حتما اندازه سوزن شما نا مناسب است . شما اندازه ی سوزن را باید وابسته به نوع و جنس پارچه انتخاب کنید یعنی ضخامت پارچه را در نظر بگیرید .
 • سایز 9 و 11 ، برای پارچه های نازک و سبک وزن انتخاب میشود .
 • سایز 14 ، برای پارچه هایی با وزن متوسط انتخاب میشود .
 • برای پارچه هایی با وزن سنگین ، سایز 16 و 18 مناسب است .

چرا چرخ خیاطی سرو صدا میکند؟

وقتی بعد از مدتی شما با ماشین چرخ خیاطی خود کار میکنید ، احتمال دارد که با صدایی آزار دهنده رو به رو شوید . این موضوع میتواند به خاطر وجود خاک در موتور و یا روغن ناکافی باشد .

سعی کنید اگر هر روز از ماشین چرخ خیاطی خود استفاده میکنید ، دو بار در هفته به آن روغن بزنید و بعد از استفاده روی آن را با چیزی بپوشانید تا خاک وارد آن نشود . 

چرا چرخ خیاطی روشن نمیشود؟

این اتفاق می تواند به دلایل متعددی رخ دهد. یکی از دلایل می تواند این باشد که سوئیچ اصلی خاموش است. بنابراین قبل از وحشت دکمه سوئیچ اصلی را بررسی کنید.‏

در برخی مواقع موتور آسیب دیده است و به همین علت چرخ خیاطی روشن نمیشود ، که در این صورت شما باید موتور جدیدی را جایگزین آن کنید .

سخن نهایی

تعمیر چرخ خیاطی کاچیران

قبل از اینکه عجله کنید، اول باید ماشین چرخ خیاطی خود را چک کنید . برخی از مشکلات به راحتی میتوانند حل شوند . بهتر است ، از چرخ خیاطی خود مراقبت کنید تا در به وجود آمدن مشکلات پیشگیری کنید . شما میتوانید با داشتن اطلاعات کمی در مورد چرخ خیاطی خود ، عمده مشکلاتی که میتواند برای یک چرخ خیاطی بوجود آید را حل کنید ، اما اگر این مشکلات تخصصی تر بود میتوانید به متخصصان سایت سه سوت تعمیر مراجعه کنید و تعمیر چرخ خیاطی خود را با خیال راحت به ما بسپارید.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر