آموزش تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال

تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال

این بار در سایت سه سوت تعمیر می خواهیم به شما دوستان عزیز نحوه عیب یابی و تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال را آموزش دهیم.

این راهنمای رفع اشکال در مورد تعمیر دوربین عکاسی نحوه کار دوربین های عکاسی ، مواردی که معمولاً اشتباه رخ می دهد و نحوه شناسایی مشکل را بیان می کند. دوربین های عکاسی دیجیتال با کیفیت خوب در واقع بدون دردسر هستند. در حقیقت ، بیشتر مشکلات در واقع مشکلات عکاسی است – نوردهی ضعیف ، نور ناکافی ، انگشت شست روی لنز – به جای مواردی که برای تعمیر نیاز دارید. حتی در این صورت ، دانستن اینکه دوربین های عکاسی چگونه کار می کنند و چه عواملی اشتباه ممکن است باعث شود دوربین شما با مشکلات کمتری ، عکس های عالی تولید کند.

نحوه کار دوربین عکاسی دیجیتال

آموزش تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال سونی

دوربین عکاسی عکس هایی را می گیرد که الکترونیکی هستند. عکاسی دیجیتال فن آوری های عکاسی و رایانه را در هم آمیخته است. دوربین برای ضبط تصویری که توسط آن لنز متمرکز شده است ، از تراشه رایانه استفاده می کند. بارهای الکتریکی خوانده می شوند و به اطلاعات یا داده های دیجیتالی تبدیل می شوند. سپس داده های مربوط به تصویر به یک کارت حافظه قابل جابجایی و قابل استفاده مجدد در دوربین منتقل می شود. تصاویر حاصل را می توان از طریق رایانه ذخیره ، مشاهده ، بهبود ، تغییر و چاپ کرد. همچنین به راهنمای رفع مشکل فیلم دوربین مراجعه کنید.

سرویس دوربین عکاسی

اکثر دوربین های عکاسی دیجیتال خریداری شده طی چند سال گذشته از نظر اقتصادی قابل تعمیر هستند. قبل از دور انداختم دوربین خود، حتما تحقیق کنید چرا که بیشتر دوربین ها قابل تعمیر هستند و با این روش چیزی برای از دست دادن ندارید.
آیا شما نیز در نظر گرفته اید:

 •  شما با نوع عملکرد و ویژگی های دوربینی که استفاده می کنید، عادت کردین و نمی خواید دوربین جدیدی رو یاد بگیرید.
 • شما هزینه زیادی برای خرید لنز و لوازم جانبی دوربینتان انجام داده اید که ممکن هست با دوربین جدید سازگاری نداشته باشند.
 • وقتی که می توانید تعمیر کنید و دور نیندازید، در کل به نفع محیط زیست تمام می شود.

وقتی دوربین دیجیتال، از کار می افتد، زیاد خوشایند نیست اما واقعیتی هست که ممکنه برای هر کسی پیش بیاد.
اگر گارانتی و ضمانت یا خدمات نداشته باشید، تعمیرات دوربین دیجیتال می تواند گران باشد. ابتدا چند تست خودآزمایی انجام دهید و سپس قبل از ارسال دوربین به سازنده یا مرکز مجاز سرویس و تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال ،با پشتیبانی فنی تماس بگیرید.

مشکلات دوربین دیجیتال

در بیشتر موارد ، با مراجعه به کتابچه راهنمای کاربر می توانید مشکلاتی را که ممکن است در مورد دوربین عکاسی داشته باشید برطرف کنید. آنچه دوربین های عکاسی می توانند انجام دهند بسیار شگفت آور است و اگر می دانید چگونه از آنها استفاده کنید ، چه تنظیماتی در دسترس شما است. پس وقت خود را با کتابچه راهنما بگذرانید.

همانطور که می بینید ، دوربین های عکاسی دیجیتال هیچ بخشی ندارند که به راحتی توسط مصرف کننده تعویض شود. با این حال ، می توانید آن را باز کنید تا تمیز شود یا در صورت لزوم آن را خشک کنید.

چه مشکلات مکانیکی می تواند در دوربین شما ایجاد شود؟ دوربین ممکن است از روشن یا خاموش شدن خودداری کند. کیفیت تصویر ممکن است ضعیف باشد ، دوربین می تواند خیلی سریع از باتری استفاده کند و باتری را خیلی سریع تمام کند ، دوربین با رایانه ارتباط برقرار نمی کند ، فلاش کار نمی کند ، دوربین نمی تواند عکس بگیرد یا صفحه مدام خاموش می شود.

دوربین های عکاسی می توانند به سرعت از طریق باتری استفاده کنند ، خصوصاً اگر از بزرگنمایی لنز ، فلش داخلی و LCD استفاده می کنید.بنابراین یک منبع از باتری های تازه را در دست داشته باشید.

یکی از رایج ترین مشکلات دوربین دیجیتال این است که لنز زوم کار نمی کند. دوربین فوکوس کار نمی کند و شما یک پیام خطای دریافت می کنید. این معمولاً نتیجه خارج شدن از تراز لنز است.
از دیگر مشکلات رایج می توان به خرابی لولاهای درب کارت حافظه ، شکستگی درب باتری و LCD خراشیده یا ترک خورده اشاره کرد. در صورت مجبور شدن می توانید کارت به شکاف در شکاف امجام دهید ، که این کار باعٍ می شود مخاطبین کارت حافظه از بین بروند.

نداشتن تصویر از ال سی دی

در اکثر دوربینها این مشکل اپیدمی شده و به علت باز و بسته شدن مکرر پنل ال سی دی باعث قطع شدن کابل میشود و از ال سی دی تصویر نداریم یا قطع و وصل میشود که با تعویض کابل و لولا مشکل حل میشود.

نداشتن تصویر از ال سی دی و ویزور و خروجی کابل ارتباطی به تلویزیون : در چنین مواقعی دیگر مشکل از کابل یا خود ال سی دی نیست چون از هیچ خروجی تصویر نداریم و حتی ضبط نمیشود نتیجه میگیریم که مشکل از سی سی دی یا ورودی تصویر است که اطلاعات تصویر را برای ما دریافت نمیکند و این مشکل میتواند از المانهای داخل لنز و حتی مدار پردازش تصویر نیز میباشد که برای رسیدن دقیق به اشکال باید با ابزار مخصوص عیب یابی و تعمیر می شود.

تاچ پنل عمل نمیکند

این مشکل اکثرا از خود ال سی دی یا کابل ال سی دی و یا برد داخلی ال سی دی میباشد.

مشکلات تصویر

پخش تصویر مشاهده نمیشود یا به صورت نوارهای راه راه دیده میشود : در چنین حالتی معمولا هد کثیف شده و یا خراب شده که در صورتی با هد پاک کن مشکل حل نشد باید هد درام تعویض گردد
تصویر داریم ولی شطرنجی و فریز میشود : این حالت مربوط میشود به ضعیفی هد یا مشکلات مکانیزم که توسط متخصص تعمیر با ابزار اندازه گیری قابل شناسایی است
تصویر در حالت کمرا یا رکورد مات است: رنگها بهم ریخته . سیاه . کرکره ای یا موارد این چنین است که معمولا مشکل از سی سی دی است
کدهای خطای ظاهر شده در روی نمایشگر معمولا بخش مشکل دار را معین میکند و گاهی نیز نمیشود فقط به ان کد کاملا توجه کرد زیرا خرابی بعضی از قسمتها باعث از کار افتادن بخش دیگری میشود که کد بخش دیگری را فعال میکند.

وقتی عکس میگیریم تصویر کیفیت خوبی ندارد : این مشکل از لنز سی سی دی یا برد است که پس از بررسی میتوان حوضه اشکال را معین کرد.

تصویر دیده شده در دوربین در حالت کمرا فوکوس نیست یا واضح نیست : در چنین مواردی مشکلات متفاوتی وجود دارد مانند خرابی موتور فوکوس یا لنز یا تنظیم نبودن دیتاهای مربوط سی سی دی و لنز.

تصویر از ال سی دی بهم ریخته است : این مشکل از خود ال سی دی یا کابل یا دیتاهای ان میباشد ( منظور از دیتا اطلاعات کنترل کننده دوربین که تمامی دوربین توسط این دیتا ها عمل میکنند و به انها مدار ای وی ار یابه عبارتی الکترونیک واریال رسیستور است . که طبق این فرامین دوربین تنظیم دقیق میشوند) این تنظیمات کاملا تخصصی بوده و طبق ابزار مخصوص توسط نمایندگان قابل تنظیم است.

تصویر سیاه وسفید است : این مشکل از پردازش رنگ است که المانهای مختلفی از جمله بخش کروما مشکل دارد.

سنسور دوربین دیجیتال خراب است

گاهی اوقات ، یک سنسور دوربین دیجیتال شروع به نمایش ارورها می کند. وقتی حسگر خراب شود ، تصاویر ممکن است به حالت زیر دیده شوند:

 • رنگ آمیزی های قوی یا گچ های رنگی
 • یک سری خطوط عجیب و غریب که از روی تصاویر عبور می کنند
 • اعوجاج تصویر.

سایر مشکلات دوربین عکاسی

با هر بار سرویس هد مجددا هد کثیف میشود : این موضوع وقتی پیش می اید که یا نوار کاست کثیف است یا گایدهای مکانیک چرب شده اند

لنز دوربین گیر کرده یا به سختی باز و بسته میشود : هر گاه داخل لنز شن ریزه وارد شده باشد یا ضربه خورده باشد دچار چنین مشکلی میشود که معمولا با پیغام خطا دوربین خاموش نیز میشود.

باطری دوربین روی خود دوربین شارژ میشود که جدیدا شارژ نمیکند : این مشکل در ۹۵ درصد مواقع از خود باطری است و گاها خود دوربین اشکال دارد که میتواند از مدار الکترونیکی یا دیتاهای ان باشد.

از ای لینک خروجی نداریم : زمانی این مشکل پیش می اید که یا کابل ارتباطی خراب است یا مشکل ویندوز است یا کانکتور اتصال مشکل دارد و در بعضی مواقع برد یا دیتا اشکال دارد.

درب دوربین باز مانده و عمل نمیکند : معمولا تایم مکانیزم از مسیر خود خارج شده باشد و یا مسیر فلتها که بر اثر پاره گی ارتباط ان با مدار قطع شده باشد چنین مشکلی بروز میدهد.

وقتی اجکت را میزنیم در حین بیرون امدن نوار جمع میکند : موارد زیادی باعث چنین مشکلی میشود ولی اکثر اوقات مشکلات مکانیزم است که باید توسط متخصص تعمیر بررسی شود.

دوربین مموری کارت را شناسایی نمیکند : اکثر اوقات یا مموری خراب شده یا ویروسی شده و یا مسیر کانکتورهای کارت خوان خراب شده.

کلید پاور فقط در وضعیت کمرا یا پلی عمل میکند : این مشکل مربوط میشود به خرابی پنل سویچ پاور که اکثرا غیر قابل تعمیر است و باید تعویض شود.

عیب یابی مشکلات دوربین عکاسی

تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال کنون

مجدداً می توانید بسیاری از مشکلات دوربین های عکاسی را با مراجعه به کتابچه راهنمای مالک شناسایی و برطرف کنید. دوربین عکاسی های جدید بسیار هوشمند هستند. در اینجا چند نکته کلی وجود دارد.

 • اگر کیفیت تصویر ضعیف است ، برای اطمینان از تمیز بودن لنز ، آن را بررسی کنید. برای راهنمایی به کتابچه راهنمای دوربین عکاسی خود مراجعه کنید.
 • اگر دوربین روشن نیست ، باتری ها را بررسی کنید یا دوربین را به آداپتور برق متصل کنید. اگر این کار نکرد ، همه باتری ها را جدا کنید ، آداپتور AC را جدا کنید ، یک دقیقه صبر کنید ، باتری ها را دوباره وارد کنید و آداپتور را دوباره وصل کنید.
 • اگر فلاش کار نکرد ، دوربین عکس نمی گیرد یا صفحه مدام خاموش می شود ، بررسی کنید که باتری ها قوی هستند.
 • اگر دوربین خیس شد ، دوربین را خاموش کرده و همه باتری ها و رسانه های ذخیره سازی را خارج کنید. قبل از نصب مجدد باتری ها و رسانه ها ، بگذارید حداقل 24 ساعت دوربین کاملا خشک شود. یک قوطی هوای فشرده به خشک شدن سریعتر آن کمک می کند.
 • اگر دوربین خیلی زود از باتری استفاده می کند ، از منظره یاب بیشتر و از LCD کمتر استفاده کنید. همچنین می توانید باتری های سنگین مناسب دوربین های عکاسی را جایگزین باتری ها کنید (باتری هایی که با دوربین ارائه می شوند کافی هستند). هر زمان تصاویر را روی رایانه بارگیری می کنید ، از آداپتور برق استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از کارت خوان (ممکن است در رایانه شما وجود داشته باشد) برای انتقال تصاویر به رایانه ، میزان باتری را کاهش دهید.
 • اگر دوربین با رایانه شما ارتباط برقرار نمی کند ، مطمئن شوید که آخرین نسخه درایورهای نرم افزار مورد نیاز را دارید (در بسته دوربین یا به صورت آنلاین از سازنده). رایانه خود را از نظر درگیری بررسی کنید (دو دستگاهی که از یک پورت استفاده می کنند). ممکن است برای این مورد به کمک فنی نیاز داشته باشید. در بعضی موارد با اتصال دوربین عکاسی ، سپس خاموش کردن رایانه و روشن کردن آن ، می توانید دوباره کارها را شروع کنید.

چگونه می توان دوربینی که روشن نمی شود را درست کنم؟

 • دوربین را خاموش کنید.
 • باتری ها را جدا کرده و بگذارید یک دقیقه کامل بماند.
 • دکمه POWER را به مدت 30 ثانیه فشار دهید و نگه دارید.
 • POWER را رها کنید.
 • باتری ها را دوباره وارد کنید.
 • دوباره شارژ کنید اگر لامپ شارژ روشن شد ، اجازه دهید باتری به مدت ده دقیقه شارژ شود.

برای حل مشکلات دوریبن عکاسی به چه مواردی نیاز دارم؟

سعی نکنید دوربین خود را از هم جدا کنید! دستورالعمل های مربوط به تعویض باتری و تمیز کردن و عیب یابی دوربین عکاسی خود را در کتابچه راهنمای کاربر دنبال کنید ، اما فراتر از آن نروید. اگر کار نکرد ، ممکن است تحت ضمانت باشد و شما نمی خواهید کاری انجام دهید که این ضمانت را باطل کند. در غیر این صورت ، یک سرویس تعمیر دوربین حرفه ای با تجربه دوربین عکاسی استخدام کنید.

مراحل سرویس دوربین چیست؟

 1. دوربین خود را بشناسید.
 2. در صورت لزوم بر روی آن تعمیر و نگهداری منظم انجام دهید.
 3. لنز را تمیز کنید ، باتری های تازه را در آن نگه دارید.
 4. دوربین خود را از محیط های نامطلوب (مکان های گرم ، سرد یا مرطوب) دور نگه دارید.
 5. به غیر از این ، آن را به یک حرفه ای برای خدمات بسپارید.

هزینه تعمیر دوربین عکاسی چقدر است؟

هزینه تعمیر دوربین عکاسی دیجیتال می تواند 30 تا 50 درصد از قیمت اصلی آن باشد. اگر دوربین شما نیاز به تعمیر دارد ، هزینه خرید یک دوربین جدید را بپرسید . همچنین سن دوربین های دیجیتال خود را در نظر بگیرید. در طی چند سال گذشته بسیاری از مدل های جدید به طور قابل توجهی بهبود یافته اند.

کلام آخر

در صورت نیاز به تعمیرات حرفه ای و تخصصی دوربین عکاسی دیجیتال و لوازم خانگی می توانید به سه سوت تعمیر مراجعه کنید. سه سوت تعمیر با متخصصین و تکنسین هایی که در اختیار دارد می تواند در تعمیر دوربین عکاسی و لوازم خانگی به شما کمک بسیاری کند.

تعمیرات مدرن دوربین به جدیدترین فناوری های ابزار و تجهیزات نیاز دارد. ما در بسیاری  از این فناوری های جدید سرمایه گذاری کرده ایم.
با تعمیرات 1st Aid می توانید اطمینان حاصل کنید که یک سرویس برتر تعمیر دوربین های دیجیتال، دوربین فیلمبرداری یا دوربین فیلمبرداری خراب خواهید داشت .
و همچنین ارائه تعمیرات منظم دستگاه های الکترونیکی قابل حمل ، ما مجموعه ای از خدمات فن آوری تخصصی را برای؛

 • تعمیرات HDMI و USB
 • نظارت بر تعمیرات صفحه نمایش
 • تعمیرات مک بوک
 • تعمیرات لپ تاپ
 • Sat nav تعمیرات
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر