تعمیر دوچرخه

تعمیر دوچرخه

اینکه برخی اوقات دوچرخه شما خراب شود یا نیاز به تعمیر داشته باشد، امری کاملا عادی است حتما برای شما هم پیش می آید که به مکانیک یا مغازه ای که تعمیر دوچرخه را انجام میدهد دسترسی ندشته باشید یا وقت نداشته باشید تا بخواهید به آنجا مراجعه کنید.

در این صورت شما مجبور هستید که حداقل مهارت های تعمیر کردن دوچرخه را بلد باشید که برای تعمیر کردن هر وسیله ای اول باید قطعات استفاده شده در آن وسیله را بشناسید.

دوچرخه (به انگلیسی: Bicycle) یک وسیله نقلیهٔ پدالی است که با نیروی انسان حرکت می‌کند. دوچرخه دارای دو چرخ متصل به یک شاسی است که یک چرخ در جلو و یک چرخ در عقب قرار دارد. بنا بر ضابطه اتحادیه جهانی دوچرخه‌سواری زین دوچرخه باید در سطحی بالاتر از پدال‌ها قرار گرفته باشد.

دوچرخه از ساختاری ساده تشکیل شده است و وسیله ای کاملا مکانیکی است و برای تعمیر کردن آن به ابزار تخصصی خاصی نیاز ندارید.

برای تعمیر دوچرخه اول باید بدانید علت هر نقصی که احساس میکنید در دوچرخه چه چیزی میتواند باشد که همه ی این نقص ها را ما بررسی میکنیم.

تعمیر دوچرخه ثابت در منزل

تعمیر دوچرخه ثابت در منزل

چرا زنجیر من درست حرکت نمیکند و خیلی از روی چرخ میگذره؟

هنگام مواجه شدن بااین مشکل اول باید علت را بدانیم به طور معمول علت این مشکل گریس زدن یا روغن زدن زیاد به زنجیر دوچرخه است.

حالا باید چه کار کنیم؟ برای تعمیر دوچرخه ثابت در منزل اول باید زنجیر را بشویید تمیز کنید سپس خشک کنید این کار را برای چرخ دنده ی جلو و عقب انجام دهید شما میتوانید این کار را با چربی زدای مخصوص دوچرخه یا صابون و حتی خمیردندان انجام دهید سپس برروی هر زنجیر یک قطره روغن یاگریس بریزید و چرخ را چند دور بچرخانید سپس قسمت بیرون زنجیر را با یک پارچه تمیز کنید تا به خود خاک جذب نکند.

تعمیر دوچرخه دنده ای

تعمیر دوچرخه دنده ای

چرا تایر به لنت های ترمز برخورد میکند؟

هنگامی که این حس به شما دست میدهد که چرخ به لنت مالیده میشود باید بدانید که شما چرخ ها را کج نصب کرده اید.

برای تعمیر دوچرخه دنده ای اگر احساس لغزش کردید و حس کردید چرخ در حال در آمدن است شما باید فنری که درقسمت در قسمت وسط چرخ است را دراورده و سپس دوباره در سرجای خود قرار دهید توجه داشته باشید که فنر در جای مناسب قرار گرفته است در غیر این صورت میتواند قطر محور را ازایش دهد و بر تناسب چرخ تاثیر داشته باشد اگر درست نشد چرخ را درآورده و دوباره نصب کنید

آموزش تعمیر دوچرخه

آموزش تعمیر تعمیر دوچرخه در سه سوت تعمیر

چرا قسمتی از تایر که به زمین برخورد میکند صاف میشود؟

هنگامی که فشار و باد موجود در تایر کم شود شما احساس پنجری میکنید که در این صورت شما باید تایر را با استفاده از پمپ باد کنید و کار سختی نیست فقط مراقب باشید که به اندازه این کار را انجام دهید و پس از اتمام کار با انگشت خود به تایر فشار دهید تا مطمئن شوید که چرخ را به اندازه باد کرده اید .

آموزش تعمیر دوچرخه دنده ای

چرا زنجیر چرخ بیرون می آید ؟

هنگامی که زنجیر دوچرخه دنده ای جا به جا میشود شما نمیتوانید به راحتی حرکت کنید وقتی که شما به سختی پا میزنید مخصوصا برروی تپه یا سر بالایی زنجیر تحت مقاومت شدیدی قرار میگیرد سعی کنید در این شرایط کمتر دنده عوض کنید و درست پا بزنید و اگر زنجیر شما افتاد آن را دقیقا در جای خود قرار دهید در صورت تکرار این مسئله به یک متخصص مراجعه کنید زیرا درست کردن آن کار شما نیست .

چرا هنگام پدال زدن زنجیر سرو صدا تولید میکند ؟

در این صورت زنجیر شما احتمالا به اندازه کافی تمیز نیست یا به اندازه کافی روغن کاری نشده است اگر شما زنجیر خود را هر از گاهی تمیز نکنید در دراز مدت باعث خرابی آن میشود و باعث میشود هزینه ی نسبتا سنگینی روی دستتان بگذارد سعی این کار را هر چند هفته یک بار یا بعد از هر بار دوچرخه سواری در جای خیس یا در باران انجام دهید

سخن نهایی

بسیاری از مردم روزانه به دلایل مختلفی از جمله صرفه جویی در هزینه و ورزش و کمک به پاکیزگی هوا سلامتی و… از دوچرخه استفاده میکنند . دوچرخه هم مانند بسیاری از وسایل باید هر از چند گاهی سرویس و تعمیر شود تا هگامی که شما عجله دارید یا وسط راه هستید با یک دوچرخه خراب رو به رو نشوید.

به شما پیشنهاد میکنیم برای سرویس و تعمیر حرفه ای دوچرخه خود با تیم سه سوت تعمیر در ارتباط باشید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر