تعمیر شوفاژ

  • ۴ ماه پیش
  • 0

بهترین راهنمای تعمیر شوفاژ خانگی

تعمیر شوفاژ

شوفاژ (به فرانسوی: chauffage) یا حرارت مرکزی سیستمی است برای تولید گرما در منازل و ساختمان‌ها. در این سیستم گرما در شوفاژ خانه تولید شده و توسط لوله‌های رفت و برگشت به رادیاتور‌ها در دیگر نقاط ساختمان منتقل می‌شود. ممکن است شوفاژ شما از کار بیفتد. اگر قصد دارید خودتان نسبت به تعمیر شوفاژ اقدام کنید، این مقاله را تا آخر بخوانید و از نکات اساسی برای تعمیر شوفاژ استفاده کنید.

محافظ قفل را بررسی کنید

برای تعمیر شوفاژ اولین کاری که باید انجام دهید این است که از باز بودن محافظ قفل اطمینان حاصل کنید. در سمت چپ تصویری از شکل محافظ قفل را مشاهده می کنید. که در زیر درپوش کنار شوفاژ دیده می شود. برای اطمینان از باز بودن ، آن را تا جایی که می توانید در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

اگر این کار مشکل شما را حل نکرد، ممکن است هوا وارد شوفاژ شما شده باشد. یکی از علائم رایج وجود هوا در شوفاژ این است که احساس می کنید هر دو لوله جریان و برگشت همانند پایین شوفاژ گرم هستند. اما قسمت بالای آن سرد است. این همیشه نشانه وجود هوا در شوفاژ است. برای حل این مشکل، شما باید رادیاتور را تخلیه کنید. توصیه می شود قبل از تخلیه، شوفاژ و پمپ را خاموش کنید.

تخلیه

تعمیر شوفاژ-تخلیه شوفاژ

برای تخلیه شوفاژ اطمینان حاصل کنید که پمپ و شوفاژ خاموش هستند. همچنین هر دو دریچه شوفاژ باید باز باشند. یک حوله کوچک زیر شیر یا پیچ تخلیه قرار دهید و پیچ را باز کنید تا هوا خارج شود. تا زمانی که فقط آب از آن خارج شود و هیچ حبابی مشاهده نکنید، صبر کنید. سپس اجازه دهید چند ثانیه کار کند و بعد دریچه / پیچ را ببندید.

اگر با این کار مشکل برطرف نشد، مکان بعدی برای بررسی سوپاپ ترموستاتیک (TRV) است. این سوپاپ ممکن است بسته شود. اگر مشکل این باشد، ممکن است نیاز باشد آن را تعویض باشد.

بررسی  TRV

برای بررسی این سوپاپ و تعمیر شوفاژ، ابتدا باید مطمئن شوید که این سوپاپ کاملا باز است. اکنون باید سر TRV را بردارید. نحوه انجام این کار به شیر بستگی دارد. بعضی از آنها در قسمت گردنی پیچ دارند. برخی از آنها دارای یک درب پلاستیکی مشکی هستند. که شما باید یک پیچ گوشتی را در آن قرار دهید و آنرا بچرخانید و تا خارج شود. ممکن است راه های دیگری نیز وجود داشته باشد. وقتی قسمت بالایی بسته است، باید بتوانید دریچه را ببینید.

حالا می توانید پین را به پایین فشار دهید تا ببینید آیا مسدود شده است یا نه. اگر به بالا و پایین حرکت کند ، انسدادی در کار نیست. با چکش به آن ضربه نزنید، مخصوصاً اگر از نوع قدیمی است. میتوانید با یک انبردست بلند پین را آنقدر تکان دهید تا آزاد شود. اکنون پین باید دوباره به حالت اول برگردد. اگر برگشت، دوباره سعی کنید سر را به پایین فشار دهید و ببینید آیا برمی گردد. در غیر این صورت، شما به یک TRV جدید نیاز دارید.

 

لوله های ترک خورده

تعمیر شوفاژ خانگی

این ممکن به خاطر این باشد که لوله های داغ منبسط شده و به کف ، دیوار یا سایر لوله ها مالیده می شوند. برای حل این مشکل و تعمیر شوفاژ این نکات را در نظر بگیرید. شکاف های لوله را در تیرچه ها باز کنید (اما آنها را عمیق نکنید ، زیرا این امر باعث ضعیف شدن تیرچه ها می شود). لوله ها  را عایق بندی کنید.

 

صدای وزوز در لوله ها

سروصدای زیاد لوله ها ممکن است به خاطر سرعت زیاد پمپ باشد. یا ممکن است لوله های شما برای جریان سیستم خیلی باریک باشند. برای حل این مشکل میتوانید با تیم سه سوت تعمیر در تماس باشید. تا بهترین متخصصان تعمیر شوفاژ به یاری شما بیایند.

صدای گوش خراش لوله ها

علت این صداها ممکن است به دلیل وجود حباب های هوا یا گاز در سیستم باشد. برای حل این مشکل شوفاژ را تخلیه کنید. و در صورت ادامه مشکل ، با متخصصان سه سوت تعمیر تماس بگیرید.

تعمیر شوفاژ-پیپ

صداهای خش خش یا کوبیدن در لوله ها

این نوع صداها چند دلیل میتواند داشته باشد.

مشکل ترموستات

برای حل مشکلات ترموستات و تعمیر شوفاژ با سه سوت تعمیر در تماس باشید.

 

تجمع آهک

در بعضی مناطق به دلیل سختی آب در لوله های شوفاژ آهک جمع میشود. برای تعمیر شوفاژ در این مورد با مهندسان سه سوت تعمیر تماس بگرید. تا آن را تمیز کنند. ممکن است نیاز باشد یک فیلتر تصفیه آّب استفاده کنید.

پمپ کار نمیکند

تعمیر شوفاژ-سوخت

در سیستم های سوخت جامد (جایی که از سوختی مانند چوب برای گرم کردن سیستم استفاده می شود)، سر و صدا می تواند نشان دهنده خرابی پمپ باشد. با استفاده از دستورالعمل های دفترچه راهنمای شوفاژ می توانید این مورد را بررسی کنید. دستگاه را خاموش کنید. با بررسی لرزش محفظه میتوانید متوجه شوید که پمپ روشن است و پروانه کار میکند. اگر سوئیچ روشن است ، اما پمپ روشن نیست ، دستگاه را از برق بکشید. و اتصالات سیمی را بررسی کنید. اگر پمپ در حال کار است ، اما لوله خروجی خنک است ، دریچه تخلیه را باز کنید تا هوای محبوس شده آزاد شود. در صورت ادامه مشکل ، با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

سطح آب در سیستم بسیار کم است.

شوفاژ و پمپ را خاموش کرده و مخزن تغذیه را بررسی کنید. اگر خالی است، ممکن است شیر توپی بسته شده باشد. منبع تغذیه خاموش شده باشد. یا یکی از لوله های منبع یخ زده است.

می توانید خودتان علت را شناسایی و برطرف کنید. می توانید سطح آب سیستم را دوباره پر کنید ، اما حتماً دستورالعمل های عملکرد شوفاژ را دنبال کنید. اگر عیب را پیدا نکردید ، با یک متخصص تماس بگیرید.

برخی از شیرهای توپی به راحتی با خم شدن بازوی فلزی شناور تنظیم می شوند. دیگر شیرها دارای پیچ تنظیم و مهره قفل هستند. بعضی از آنها شناورهایی دارند که می توانند به صورت عمودی تغییر مکان دهند. شناور باید به گونه ای تنظیم شود که سطح آب در حدود 25 میلی متر (میلی متر) زیر خروجی سرریز باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر