تعمیر ماشین ظرفشویی

نحوه تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی کاری دلهره آور به نظر می رسد. اما مشتریان اکثرا آن را کاری آسان تلقی می کنند. و به طور متوسط کمتر از 15 دقیقه طول می کشد تا انجام شود.
ماشین ظرفشویی یک دستگاه مکانیکی برقی است که برای شستن و تمیز کردن ظرف‌ها و وسایل خوردن به کار می‌رود. از ماشین ظرف‌شویی در رستوران‌ها و آشپزخانه‌های منازل استفاده می‌شود.
در این مقاله به مشکلات مختلف ماشین ظرفشویی و همچنین راه حل آنها می پردازیم.

زیاد سروصدا میکند

صدای زیاد دستگاه می تواند به دلیل اشکل در یکی از این سه مورد باشد:

1. پمپ

تعمیر ماشین ظرفشویی،پمپ

در تعمیر ماشین ظرفشویی، پمپ خراب می تواند دلیل ایجاد صدای بلند دستگاه شما باشد. عملکرد پمپ فشار دادن بازوهای آبپاش است و در بیشتر مدل ها برای تخلیه آب نیز استفاده می شود. پمپ در پایین دستگاه قرار دارد و به طور معمول از دو محفظه جداگانه تشکیل شده است. یکی برای شستشو یا گردش آب و دیگری برای تخلیه می باشد. قسمت گردش پمپ معمولاً از پروانه شستشو و اجزای فیلتر تشکیل می شود. در حالی که قسمت تخلیه از یک پروانه تخلیه و یک تیغه چرخشی یا در برخی موارد ، یک انتقال دهنده برقی تشکیل می شود. پروانه ها توسط یک موتور الکتریکی هدایت می شوند که به پایین یا کنار پمپ متصل است.

تست پمپ:

قبل از شروع این آزمایش برای تعمیر ماشین ظرفشویی، دستگاه را از برق بکشید. شما با اجزای الکتریکی سروکار دارید.
برای تست پمپ آن را بردارید. پمپ معمولاً در پشت پنل دسترسی پایین قرار دارد.
با استفاده از یک مولتی متر روی Rx1 ، پروب ها را روی پایانه ها قرار دهید تا پیوستگی را آزمایش کنند. باید مقدار صفر یا تقریباً صفر باشد. برای آزمایش اتصال زمین، در حالی که یک پروب روی ترمینال قرار دارد، پروب دیگر را به محفظه فلزی برهنه پمپ تماس دهید. مولی متر در این حالت نباید هیچ عددی نشان دهد.
اگر نتایج آزمایش شما با نتایج بالا مطابقت نداشته باشد، باید پمپ را تعویض کنید.

2. جلقه بیرینگ بازوی آبپاش

در تعمیر ماشین ظرفشویی علت دیگر صدای زیاد، میتواند خرابی حلقه بیرینگ باشد. این قطعات حلقه های پلاستیکی هستند که از بازوی آبپاش پشتیبانی می کنند و بازو روی آن می چرخد. ممکن است شل و یا فرسوده باشد، در نتیجه عملکرد بازوی آبپاش مختل میشود.

بررسی حلقه بیرینگ:

قبل از شروع تعمیر ماشین ظرفشویی یا هر دستگاه الکتریکی دیگر، آن را از برق بکشید.
حلقه بیرینگ را پیدا کنید. این حلقه به بازوی آبپاش متصل است.
آن را از نظر وجود علائم سایش، ترک خوردگی یا آسیب های دیگر بررسی کنید. بسته به مدل دستگاه، ممکن است لازم باشد بازوهای آبپاش را کاملاً جدا کرده و بررسی کنید.
اگر نشانه هایی از علائم فوق را یافتید ، به حلقه های بلبرینگ جدید نیاز دارید.

3. بازوی آبپاش

بازوی آبپاش

بازوهای آبپاش آب و مواد شوینده را به درون دستگاه می پاشند. همه ماشین های ظرفشویی دارای بازوی پاش در قسمت پایینی دستگاه هستند. برخی از آنها دارای بازوهای آبپاش (اسپری) میانی یا بالایی نیز هستند.

بازوهای آبپاش را به طور دستی بچرخانید تا مطمئن شوید که به قفسه ها برخورد نمی کنند و آزادانه می چرخند. بازوهای آبپاش نباید لرزش داشته باشند.
آنها را از نظر وجود علائم ساییدگی ، ترک خوردگی یا آسیب های دیگر بررسی کنید.

دستگاه نشتی دارد

مشکل نشتی در تعمیر ماشین ظرفشویی به چند دلیل میتواند باشد. ازجمله : پمپ، واشر درب، شیر ورودی آب، توزیع کننده ها، شناور و سوئیچ شناور، بازوی آبپاش.

1. تعمیر واشر درب:

اگر آب از قسمت جلوی ماشین ظرفشویی نشت می کند، ممکن است مشکل از واشر درب باشد. واشر درب دستگاه به طور معمول از لاستیک نرم یا وینیل ساخته شده است. این واشر به دور درب دستگاه می چرخد و یک سد آب ایجاد می کند. بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی دارای بندهای لاستیکی می باشند. این بندها در گوشه های پایین دهانه وان دستگاه است و از نشت آب در آن منطقه جلوگیری می کند. هنگامی که وینیل یا لاستیک پیر می شود، می تواند بدون انعطاف یا حتی شکننده شود و به راحتی آسیب ببیند.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی در این مورد، درب آن را باز کنید. واشر درب را پیدا کنید. واشر را از نظر ساییدگی ، آسیب دیدگی ، از بین رفتن قطعات و یا عدم تنظیم آن بررسی کنید.
اگر هر یک از موارد بالا را پیدا کنید ، واشر درب تعویض کنید.

2. خرابی شیر ورودی آب

شیر ورودی آب، آب را از خط اصلی آب خانه شما به دستگاه می رساند. در تعمیر ماشین ظرفشویی این شیر می تواند منبع نشتی باشد. دریچه ورودی را می توان در پشت صفحه ضربه گیر پایینی پیدا کرد. ورودی آب گرم ممکن است لوله مسی ، شلنگ لاستیکی یا شیلنگ بافته شده باشد.

برای دسترسی به شیر ورودی آب ، باید پنل دسترسی پایینی دستگاه را بردارید. شیر احتمالاً در سمت چپ قرار گرفته است.
ابتدا بدنه شیر را بررسی کنید. باید به دنبال علائم ترک خوردگی ، آسیب ، ساییدگی یا هرگونه نشانه نشتی دیگر باشید.
در صورت مشاهده هر یک از این موارد نیاز به تعویض شیر ورودی آب دارید.

3. شناور و سوئیچ شناور 

سوئیچ شناور و شناور به عنوان وسیله ای ایمنی برای جلوگیری از پر شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی با آب استفاده می شود. شناور در داخل وان در پایین دستگاه و سوئیچ شناور در زیر وان درست زیر شناور قرار دارد. شناور با بالا رفتن سطح آب در دستگاه بلند می شود و با رسیدن به سطح آب مناسب، ساقه شناور سوئیچ شناور را فعال می کند تا شیر ورودی آب خاموش شود. در تعمیر ماشین ظرفشویی سوء عملکرد سوئیچ شناور یا شناور ممکن است باعث شود که سطح آب بیش از حد بالا رفته و نشتی ایجاد شود. اگر سطح آب در ظرفشویی شما خیلی زیاد است ، احتمالا مشکل از شناور یا سوئیچ شناور می باشد.

تست شناور:

برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود، آن را از برق بکشید. سوئیچ شناور در داخل وان ماشین ظرفشویی شما پیدا می شود. برای دسترسی به آن باید پنل پایین را بردارید. سوئیچ معمولاً درست در زیر شناور قرار دارد. هنگامی که آن را پیدا کردید ، برای آزمایش آن را بردارید.
با استفاده از یک مولتی متر تنظیم شده روی Rx1 ، پایانه های سوئیچ را با پروب ها تماس دهید تا پیوستگی را آزمایش کنید. باید مقدار صفر یا بی نهایت را نشان دهد. در حالی که پروب ها هنوز به ترمینال ها تماس دارند ، دکمه سوئیچ را فشار دهید ، این باید آن را به حد مقابل (از صفر به بی نهایت یا بی نهایت به صفر) تغییر دهد.
اگر نتایج آزمون شما با نتایج بالا متفاوت باشد ، به یک سوئیچ شناور جایگزین احتیاج دارید.

4. شلنگ ها

شلنگ ها

بست ها ، شیلنگ تخلیه و شلنگ گردش را به پمپ ماشین ظرفشویی محکم می کند. این شلنگ ها و گیره ها را می توانید با برداشتن ضربه گیر در پایین ماشین ظرفشویی پیدا کنید. اگر گیره ها شل شده یا شلنگ ها ترک خورده باشند، می تواند دلیل نشتی باشد. گیره های شلنگ تخلیه و شیلنگ گردش آب را حتماً بررسی کنید.

شیلنگ ها معمولاً در پشت پنل پایین (یا ضربه گیر) یافت می شوند. برای تعیین مکان آنها باید این صفحه را بردارید.
شما دو شلنگ را بررسی خواهید کرد که هر دو زیر بازوی آبپاش پایینی به یک پمپ متصل هستند: شیلنگ تخلیه و شیلنگ گردش آب. هر دو شیلنگ را باز کنید و آنها را بررسی کنید.
از نظر وجود علائم ساییدگی ، ترک خوردگی یا خرابی ، شیلنگ ها را بررسی کنید. سعی کنید مقداری آب از هر کدام عبور دهید تا مشخص شود که آیا در داخل شلنگ انسداد وجود دارد.

دستگاه کار نمی کند

این مشکل در تعمیر ماشین ظرفشویی چند مورد می تواند باشد. برای تعمیر حرفه ای و تخصصی دستگاه خود می توانید با تیم سه سوت تعمیر در تماس باشید.

1. قفل درب و سوئیچ قفل درب 

اگر ماشین ظرفشویی شما شروع به کار نمی کند ، مشکل می تواند قفل درب یا سوئیچ های قفل درب باشد. از قفل درب برای بسته نگه داشتن درب در طی شستشو استفاده می شود تا از نشت آب جلوگیری کند. و همچنین دارای سوئیچ هایی است که برق کنترل ماشین ظرفشویی را تامین می کند. اگر درب درستی بسته نشود تا کلیدهای قفل درب فعال شود یا سوئیچ ها معیوب باشند، در این صورت کنترل ماشین ظرفشویی برق دریافت نمی کند و ماشین ظرفشویی شروع به کار نمی کند.

پنل داخلی درب را بردارید تا به مجموعه قفل درب دسترسی پیدا کنید. معمولاً در بالای درب یافت می شود. هنگامی که آن را پیدا کردید ، بررسی کنید که درب کلیدهای قفل درب را با قرار دادن دریچه در مجموعه فعال می کند.
اگر سوئیچ ها به صورت مکانیکی فعال می شوند ، سوئیچ ها را بردارید. با استفاده از یک مولتی متر در Rx1 ، پروب ها را به پایانه های سوئیچ تماس دهید. باید صفر یا عددی نزدیک به صفر را نشان دهد.

2. تایمر یا کنترل الکترونیکی

مرحله بعدی در تعمیر ماشین ظرفشویی که کار نمیکند، بررسی تایمر یا کنترل الکترونیکی است. اولین مرحله چرخه ماشین ظرفشویی معمولاً عملکرد تخلیه برا تخلیه آب مانده در وان است. اگر صدای موتور پمپ تخلیه را نمی شنوید ، باید به تایمر یا کنترل الکترونیکی به عنوان یک دلیل احتمالی فکر کنید. در مدل های دستی تایمر ، از تایمر برای تأمین برق موتور پمپ ، شیر ورودی آب و موتور پمپ تخلیه استفاده می شود. تایمر از یکسری اتصالات الکتریکی استفاده می کند که توسط یک موتور کوچک هدایت می شوند و همه آنها در محفظه تایمر قرار دارند.

تایمر را پیدا کرده و بردارید. به احتمال زیاد در صفحه کنترل پیدا می شود ، اما اغلب پشت صفحه ضربه گیر پایین است.
بعضی از تایمرها ممکن است دارای چندین مجموعه اتصالات سیمی باشند ، اگر این برای مدل شما صدق می کند ، برای تعیین اینکه کدام یک را آزمایش کنید ، باید به نمودار سیم کشی دستگاه مراجعه کنید.
مولتی متر خود را روی Rx1000 تنظیم کرده و ترمینال ها را با پروب ها تماس دهید. بیشتر تایمرهای عملکردی در محدوده مقاومت 2000-3500 اهم قرار می گیرند ، اما این در مدل ها متفاوت است. به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید تا تعیین کنید که تست شما باید چه ویژگی داشته باشد.

3. فیوز حرارتی

بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی کنترل الکترونیکی از فیوز حرارتی استفاده می کنند. فیوز حرارتی به طور معمول در سمت بالای مونتاژ صفحه مدار با دو سیم متصل به آن قرار دارد. در صورت خرابی فیوز حرارتی ، صفحه کنترل نیرو دریافت نمی کند و ماشین ظرفشویی روشن نمی شود. برای تعمیر ماشین ظرفشویی در این مورد، این مراحل را طی کنید.

درب داخلی ماشین ظرفشویی خود را خارج کنید تا به صفحه کنترل دسترسی پیدا کنید. فیوز حرارتی توسط 2 سیم به صفحه کنترل متصل می شود. برای آزمایش آن این سیم ها را به دقت جدا کرده و فیوز حرارتی را خارج کنید.
با تنظیم یک مولتی متر روی Rx1 ، پایانه های فیوز را با پروب ها تماس دهید. باید عدد صفر یا نزدیک به صفر را نشان دهد.
اگر این میزان را دریافت نکنید ، به یک فیوز حرارتی جایگزین احتیاج دارید.

درب به درستی بسته نمیشود

ماشین ظرفشویی،قفل درب

اگر قفل درب شما به درستی کار نمی کند ، اولین چیزی که باید بررسی کنید خود درب می باشد. قفل درب به قسمت بالایی ماشین ظرفشویی متصل است و به طور معمول قابل تنظیم است. اگر به درستی تنظیم نشود ، قفل درب فعال نمی شود و ماشین ظرفشویی کار نمی کند. یا ممکن است درب خوب چفت نشود و باعث نشتی شود. قفل درب نیز ممکن است فرسوده باشد. در این صورت باید قفل درب تعویض شود.

مجموعه قفل درب اغلب در داخل صفحه داخلی درب و در سمت بالای درب یافت می شود. صفحه داخلی درب خود را برداشته و مجموعه قفل درب را بردارید.
سوئیچ ها را بررسی کنید. مولتی متر خود را روی Rx1 تنظیم کنید و پایانه ها را با پروب ها تماس دهید. باید عدد صفر یا نزدیک به صفر را نشان دهد.

ظرف ها را تمیز نمی کند

این مشکل در تعمیر ماشین ظرفشویی دلایل زیاد میتواند داشته باشد.

1. فیلترها

تمام ماشین های ظرفشویی دارای یک یا چند فیلتر برای حذف ذرات غذا از آب شستشو در طول چرخه هستند. این فیلترها به طور معمول خود تمیز کننده هستند ، اما تحت شرایط خاص آب یا استفاده از مواد شوینده ، این فیلترها مسدود می شوند.

فیلترها را در قسمت گردش پمپ و / یا در منیفولد بازوی آبپاش پیدا کرده و خارج کنید.
باقی مانده ای را که در فیلترها پیدا می کنید تمیز کنید. فیلترها را بررسی کنید تا ببینید آیا پاره شده اند یا آسیب دیده اند.

2. اسپینر شستشو

اگر اسپینر شستشوی سطح سوم شل شده، به درستی نصب نشده یا ترک خورده است ، ممکن است باعث شود ظروف شما آنطور که باید تمیز نمیشوند. برای تعمیر ماشین ظرفشویی در این مورد این مراحل را پیش بگیرید.

اسپینر شستشوی خود را پیدا کنید ، این لوله در لوله تغذیه آب یافت می شود که در قسمت پشتی وان شستشو قرار دارد. برای دسترسی به آن ، بسته به مدل خود ، ممکن است لازم باشد بازوهای آبپاش یا سایر اجزا را بردارید.
اطراف اسپینر شستشو را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ مانعی برای چرخش آزاد آن وجود ندارد. همچنین باید از نظر وجود هرگونه علائم تغییر رنگ ، ترک خوردگی یا آسیب دیدگی را بازرسی کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر