تعمیر ماشین لباسشویی تمیز

نکات اساسی تعمیر ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی حرفه ای

برای خیلی ازافراد اتفاق می افتد که با ماشین لباسشویی خود به مشکل می خورند. شاید حوضچه دستگاه پر از آب شود اما تخلیه نمی شود. یا تخلیه می شود اما نمی چرخد. یا لباس ها شسته شده اما خیلی تمیز نیستند. به طور خلاصه ، ماشین لباسشویی شما آن عملکرد همیشگی را ندارد. یا کاملاً از کار افتاده است. بنابراین باید به فکر تعمیر ماشین لباسشویی خود باشید.

ماشین لباس‌شویی یا ماشین رخت‌شویی، وسیله‌ای است که برای رخت‌شویی به کار می‌رود.قرار دادن پوشاک داخل آب به تنهایی باعث تمیزی آن نمی‌شود بلکه آب باید با فشار به الیاف‌های پارچه برخورد کند. اکثر ماشین‌های لباسشویی با چرخاندن لباس درون غلطک‌های فلزی پرآب این کار را انجام می‌دهند.

برای دستگاهی که اینقدر سخت کار می کند ، تعجب آور نیست که از کار بیفتد. و کارایی آن کم شود. بیشتر اوقات تعمیر ماشین لباسشویی را می توانید خودتان در خانه انجام دهید. حتی با دانش کمی در این زمینه و فقط با تعدادی ابزار میتوانید این کار را انجام دهید در این مقاله به برخی مشکلات ماشین لباسشویی می پردازیم. همچنین راه حل هایی برای هر کدام ارائه می دهیم.

ماشین لباسشویی کار نمی کند

تعمیر ماشین لباسشویی تمیز

این اساسی ترین مشکل در تعمیر ماشین لباسشویی است. شما لباس ها را در حوض ماشین لباسشویی قرار داده اید. دکمه “ON” را فشار داده اید یا شماره گیر را چرخانده اید. اما سپس هیچ اتفاقی نمی افتد.

سیم برق پشت دستگاه را بررسی کنید تا از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید. به دلیل حرکات شدید ماشین ، خصوصاً هنگام عدم تعادل بار، دستگاه ممکن است جا به جا شود. وقتی ماشین حرکت می کند ، ممکن است ناخواسته سیم برق را جدا شود.

آیا قطع کننده مدار به ماشین از کار افتاده است؟ برای تنظیم مجدد قطع کننده مدار ، پنل سرویس الکتریکی را پیدا کنید. قطع کننده مدار صحیح را پیدا کنید ، آن را در جهت “OFF” چرخانده و سپس به وضعیت “ON” برگردید.

ممکن است سوئیچ درب ماشین لباسشویی خراب باشد. درب را ببندید و ببینید آیا این قسمت درب با بخشی روی دستگاه چفت می شود.

لباس ها را به اندازه کافی تمیز نمی کند

تعمیر ماشین لباسشویی سه سوت تعمیر

این ممکن است یکی از اذیت کننده ترین مشکلات در تعمیر ماشین لباسشویی باشد. زیرا فقط پس از یک دور کامل شستن لباس ها مشخص میشود.

از قرار دادن وزن زیادی از لباس ها در ماشین لباسشویی  خودداری کنید. در این حالت ماشین لباسشویی فضای کافی برای شستشو و یا بیرون کشیدن مواد شوینده و بقایای کثیفی ها ندارد.

از مواد شوینده کمتری استفاده کنید. مواد شوینده زیاد می تواند پرزها و سایر مواد زائد را به جای بیرون آوردن آنها ، دوباره روی لباس قرار دهد.

وسایل مربوط به حیوانات خانگی مانند پتو و اسباب بازی ها را جدا از بقیه لباس ها بشویید. همچنین پس از شستشو وان ماشین لباسشویی را با دست تمیز کنید.

دستگاه نمی چرخد

این مشکل در تعمیر ماشین لباسشویی بسیار رایج است. حوضچه آب تخلیه می شود اما نمی چرخد. چرخش با سرعت بالا عملی است که آب را از لباس خارج می کند. تا در نتیجه بتوان آن را در خشک کن خشک کرد.

سعی کنید لباس ها را به صورت متعادل در ماشین لباسشویی قرار دهید. هنگامی که ماشین از تعادل خارج می شود ، به طور خودکار متوقف میشود.

پایه های دستگاه را بررسی کنید. زمانی که دستگاه تراز نباشد، درست کار نمیکند. این ویژگی ماشین لباسشویی برای حفظ ایمنی شماست.

شلنگ تخلیه را بررسی کنید. اجسام کوچکی ممکن است سیستم تخلیه دستگاه را مسدود کند. میتوانید پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را بدون برداشتن آن بررسی کنید. ممکن است شلنگ تخلیه که از پشت دستگاه به یک لوله تخلیه منتقل می شود، مسدود شود.

زیاد سر و صدا میکند

یکی از مشکلات آزار دهنده در تعمیر ماشین لباسشویی ، این است که هنگام شستشو زیاد صدا تولید می کند. این مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید. زیرا ممکن است به ماشین آسیب بزند و مشکلات جدیدی ایجاد کند.

یاتاقان های وان که درست در زیر آن قرار دارند ممکن است فرسوده شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

اگر ماشین لباسشویی صدای جیر جیر می دهد ، یاتاقان های وان ممکن است به روغن کاری نیاز داشته باشند.

تسمه یا قرقره محرک موتور ماشین لباسشویی ممکن است فرسوده باشد. برای تعمیر ماشین لباسشویی در این مورد، باید قطعات زیادی را جدا کنید تا به موتور برسید.

تسمه قرقره پمپ ممکن است ترک بخورد ، فرسوده شود و یا از فرم خارج شده باشد. غالباً بوی تسمه مانند بوی سوختن لاستیک است.

ماشین لباسشویی از آب پر می شود اما تخلیه نمی شود

بسیاری از خانه دار ها تجربه ناخوشایندی از باز کردن درب ماشین لباسشویی داشته اند. آنها گاهی با پس از باز کردن درب ماشین لباسشویی با حجمی از لباس ها در وان پر از آب تیره مواجه شده اند. اگر زود درب دستگاه را باز کنید، آب هنوز گرم یا ولرم است. در این مورد باید سریعا نسبت به تعمیر ماشین لباسشویی خود اقدام کنید.

پمپ دستگاه شما ممکن است با یک تکه پارچه یا سایر موارد مربوط به شستشوی لباس ها مسدود شود. مقداری از آب را با یک فنجان آشپزخانه خارج  کنید. سپس دستگاه را از برق بکشید. پیچ های صفحه جلو را باز کنید. دستگاه را به سمت بالا متمایل کرده و قسمت جلوی دستگاه را به دو یا چند آجر تکیه دهید. تا در نتیجه دسترسی راحت تری داشته باشید. محفظه پمپ دستگاه به راحتی قابل مشاهده است، بنابراین ارزیابی اینکه آیا در پمپ گرفتگی دارید یا خیر، ساده است. در این صورت ، از انبر استفاده کنید تا انسداد پمپ را به آرامی برطرف کنید.

گرفتگی ممکن است در لوله متصل شده به پمپ باشد. بست لوله را بردارید. یک سطل در نزدیکی خود داشته باشید. چون این لوله پر از آب است. آب آن را تخلیه کنید. اگر گرفتگی در شلنگ وجود داشته باشد، معمولاً در انتهای شلنگ است. آن را با دست یا پنس بیرون بکشید.

دستگاه بیش از حد می لرزد

هنگامی که ماشین لباسشویی شما در حال کار است ، به ویژه در طول چرخش ، ممکن است به شدت لرزش یا لرزش داشته باشد. اغلب به حدی که ماشین حرکت میکند. اگر دستگاهی با راندمان بالا داشته باشید که دارای چرخش سریع تری نسبت به ماشین های دیگر است، این حالت ممکن است اتفاق بیفتد.

ممکن است دستگاه نیاز به تراز داشته باشد. از یک تراز حبابی برای ارزیابی تعادل سطوح دستگاه استفاده کنید. با چرخاندن پایه های ماشین به بالا یا پایین، تعادل دستگاه را ایجاد کنید. برخلاف خشک کن که فقط دو پایه قابل تنظیم در جلو دارد، اکثر ماشین های لباسشویی دارای چهار پایه قابل تنظیم هستند.

با انباشته شدن ترکیبات لباسشویی و خشک کن، ممکن است نوارهای اتصالی شل شده و باعث لرزش شدید دستگاه شود. این حالت میتواند خطرناک باشد، زیرا خشک کن ممکن است از دستگاه جدا شود. نوارهای اتصالی را محکم کرده یا در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

دلیل دیگر وسایل سنگین و طولانی را دور همزن مرکزی بکشید تا در یک طرف دسته بندی نشوند. لباس های سنگین را دور همزن جمع کنید تا در یک طرف جمع نشوند. آنها را در دو طرف تقسیم کنید.

پد ضد لرزه بخرید. تجربه ثابت کرده است که پدهایی با ضخامت 3 اینچ در رفع لرزش بسیار عالی عمل می کنند. این لنت ها گرچه ارزان نیستند ، اما می توانند باعث کاهش انتقال لرزش و در نتیجه تعمیر ماشین لباسشویی شوند.

همزن کار نمی کند

یک مشکل رایج در تعمیر ماشین لباسشویی وان آن از آب پر می شود. اما همزن مرکزی حرکت نمی کند.

دستگاه با حرکت عقب و جلو لباس را تمیز می کند. این عمل توسط وسیله ی مخروطی شکل پلاستیکی مرکزی موسوم به همزن انجام می شود. دندانه های پلاستیکی کوچک و جهت دار قسمت بالایی همزن را با قسمت پایین متصل می کنند. در حالی که دستگاه در حالت تحریک است درب را باز کنید. سوئیچ درب را با انتهای صاف یک قلم فشار دهید. تا هنگام باز شدن درب دستگاه متوقف نشود. اگر دستگاه صداهای نرمال همزن را ایجاد می کند ، اما همزن در حال حرکت نیست. ممکن است دندانه ها فرسوده یا خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

موتور ماشین لباسشویی شما ممکن است تحت تأثیر افزایش ولتاژ برق قرار گرفته باشد. و باید ریست (reset) شود. هر مارک روش ریست متفاوتی دارند. دفترچه راهنمای دستگاه خود را برای اطلاعات احتمالی در مورد تنظیم مجدد موتور بررسی کنید. به عنوان مثال ، بسیاری از ماشین های لباسشویی جنرال الکتریک نیاز دارند که دستگاه را از برق بکشید. و آن را دوباره به برق وصل کنید. سپس 6 بار در 12 ثانیه درب را باز و بسته کنید. درب را حداقل 2 اینچ عقب بکشید، تا اتصال مغناطیسی سوئیچ درپوش قطع شود.

دستگاه نشتی دارد

تعمیر ماشین لباسشویی نشتی دار

برای تعمیر ماشین لباسشویی در صورت وجود نشتی، ابتدا باید شلنگ ها را بررسی کنید. چندین نوع شیلنگ در ماشین لباسشویی یافت می شود. معمول ترین آنها شیلنگ تخلیه و پر کننده است.

نحوه بازرسی شلنگ های ماشین لباسشویی:

 • برای اطمینان از محکم بودن اتصالات پشت دستگاه ، با بررسی اتصالات شروع کنید. سپس بررسی کنید که نشتی ناشی از انسداد مسیر تخلیه خانه نباشد.
 • اگر از بررسی شلنگ های خارجی هیچ نشانه ای از نشتی یافت نشد. دستگاه خود را از برق بکشید. کابینت ماشین لباسشویی خود را خارج کنید تا شیلنگ های داخلی را بررسی کنید.
 • تعداد شیلنگ های داخلی زیاد است. بیشتر آنها به وان متصل می شوند. شلنگ ها را از نظر هرگونه ترک خوردگی ، سایش یا آسیب های دیگر بررسی کنید.
 • اگر شیلنگ (های) خراب پیدا کنید ، آن(ها) را تعویض نیاز دارید.

بوی سوختگی می دهد

تعمیر ماشین لباسشویی

این مورد در تعمیر ماشین لباسشویی چند دلیل دارد:

1- تسمه محرک

بعضی از مدلهای ماشین لباسشویی از یک تسمه محرک استفاده می کنند. اگر دستگاه چرخش نداشته باشد ممکن است این تسمه از کار افتاده باشد. معمولا در این حالت از دستگاه بوی سوختگی می آید.

 • چگونه تشخیص دهیم که تسمه محرک در تعمیر ماشین لباسشویی نیاز به تعویض دارد:
 • قبل از شروع دستگاه خود را از برق بکشید.
 • برای برداشتن تسمه، باید گیره هایی را که با آن نگه داشته شده را بردارید. تسمه محرک به موتور متصل است. برای دسترسی به آن باید بدنه را جدا کنید.
 • تسمه را از نظر وجود پارگی ، ترک خوردگی ، سوزش یا هرگونه آسیب دیگر بررسی کنید.

2- تسمه پمپ

برخی از ماشین های لباسشویی از یک تسمه برای پمپ تخلیه استفاده می کنند. این تسمه به طور معمول یک تسمه استاندارد V شکل است که از موتور به یک قرقره روی پمپ تخلیه متصل می شود. اگر بوی سوختگی از دستگاه خود احساس کردید ، باید تسمه پمپ را بازرسی کنید.

چگونه تشخیص دهیم که تسمه پمپ در تعمیر ماشین لباسشویی نیاز به تعویض دارد:

 • دستگاه را از برق بکشید و بدنه را جدا کنید.
 • به منظور بازرسی تسمه پمپ ، آن را جدا کنید. به قرقره موتور متصل است و برای برداشتن آن باید گیره های آن را جدا کنید.
 • برای علائمی مانند سوزش ، سایش ، فرسایش یا آسیب های دیگر، پمپ خود را بازرسی کنید.
 • اگر تسمه شما علائم بالا را داشته باشد، باید آن را تعویض کنید.

دستگاه نه آب گرم دارد نه آب سرد

 

برای تعمیر ماشین لباسوشیی در این حالت باید دو مورد را بررسی کنید:

1- شلنگ های ورودی

ماشین های لباسشویی توسط شیلنگ هایی به منبع آب خانگی متصل می شوند. طول این شلنگ ها به طور معمول 1-2 متر است. اغلب دارای یک صفحه مشبک پلاستیکی یا توری آهنی در انتهای شلنگ که به شیر آب متصل می شود، قرار میگیرد. صفحه از ورود رسوبات به دریچه ورودی آب که در پشت دستگاه شما قرار دارد جلوگیری می کند.

نحوه بررسی شلنگ ها و صفحه مشبک در تعمیر ماشین لباسشویی:

 • این کار ساده است. نیازی به جدا کردن بدنه ماشین نیست. ابتدا چک کنید که شلنگ ها گره نخورده باشند. همچنین شیر آب باز باشد.
 • شیرهای آب را ببنید، شلنگ را از شیر آب جدا کنید. و صفحه مشبک را بررسی کنید. رسوبات یا آوارهایی را که پیدا کردید، پاک کنید.
 • فشار آب را بررسی کنید. برای این کار انتهای شیلنگ را در یک سطل یا وان قرار دهید و شیر آب را باز کنید.
 • اگر فشار آب کافی است، صفحات مشبک شلنگ ها از نظر وجود آلودگی یا آسیب بررسی کنید.

2- شیر ورودی آب

تعمیر ماشین لباسشویی نکات اساسی

دریچه ورودی آب آب سرد و گرم را برای شستشو تأمین می کند. این دریچه دارای دو شیر برقی است که ورودی هایی برای تأمین آب گرم و سرد دارد. تایمر یا کنترل الکترونیکی ، انتخاب چرخه دمای آب و کلید فشار سطح آب ، شیر را کنترل می کنند. شیر توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی ، کلید انتخابی دمای آب / چرخه و کلید سطح آب / فشار کنترل می شود.

نحوه آزمایش شیر ورودی آب با مولتی متر در تعمیر ماشین لباسشویی:

 • قبل از شروع، دستگاه را از برق بکشید.
 • برای جدا کردن شیر آب، باید بدنه دستگاه را جدا کنید. شیر دقیقا در پشت اتصالات شلنگ می باشد.
 • به دنبال علائم آسیب ، ترک خوردگی یا ساییدگی در شیر آب بگردید. این شیر دارای صفحه هایی در داخل خود است که ممکن است دچار آلودگی شده باشد. در این صورت ، باید با دقت تمیز شود. اگر این صفحه ها آسیب فیزیکی دیده اند، باید کل شیر را تعویض کنید.
 • مقاومت شیر آّب از یک مدل به مدل دیگر متفاوت است. برای تعیین آن به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. برای تست مقاومت، میله ها را روی ترمینال های شیر قرار دهید و مولتی متر خود را روی Rx1 تنظیم کنید.
 • اگر مقاوت آن درست نبود، باید به فکر تعویض آن باشید.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر