تعمیر مانیتور کامپیوتر

کامپیوترها بدون نمایشگر بی فایده هستند. این راهنمای سه سوت تعمیر در مورد تعمیر مانیتور کامپیوتر ، نحوه کارکرد مانیتور رایانه ای صفحه ای تخت یا لوله ای ، مشکلاتی که اغلب اشتباه می شود ، نحوه شناسایی مشکل مانیتور رایانه و همچنین برای رفع آن به چه قطعات و ابزارهایی نیاز دارید. نکات موجود در این راهنمای رفع اشکال هم در صفحه نمایش تخت و هم در مانیتورهای رایانه ای از نوع لوله قدیمی وجود دارد. این شامل دستورالعمل های گام به گام برای نحوه آزمایش و تعویض فیوز مانیتور است. این راهنما همچنین شما را به تعمیر لوازم برقی ، تعمیر سیم برق و تعمیر کامپیوتر در صورت لزوم ارجاع می دهد.

نمایشگر رایانه یا مانیتور کامپیوتر(به انگلیسی: Computer monitor) یک دستگاه نمایش و خروجی است که تصویر تولیدشده توسط آداپتور تصویری رایانه بر روی آن نشان داده می‌شود. نمایشگر توسط کابل به آداپتور تصویری متصل می‌شود.

عیب یابی و تعمیرات مانیتور کامپیوتر

آموزش تعمیر مانیتور

هنگام سرویس ، عیب یابی و تعمیر مانیتور کامپیوتر باید اطلاعات کافی از آن داشته باشید. یک مانیتور کامپیوتر، نوع دیگری از مانیتور تلویزیون از نوع لوله ، اطلاعات را از  رایانه به صفحه نمایش می دهد. این مانیتور از مقادیر دیجیتالی ارسال شده توسط پردازنده رایانه ای برای ایجاد جریان الکترونهایی استفاده می کند که فسفرهای داخل صفحه را روشن می کند. سیگنال ها در هر یک از سه رنگ اصلی وجود دارند که با سیگنال های رنگی مختلفی ترکیب می شوند که به نظر می رسد در صفحه نمایش حرکت می کنند. کامپیوتر های قابل حمل با استفاده از یک صفحه نمایش تشکیل شده L iquid ج rystal د isplay (ال سی دی) های به جای فسفر. مانیتورهای رایانه سیگنال خود را از کابل مانیتور از طریق رایانه و انرژی خود را از یک سیم برق جداگانه دریافت می کنند.

مانیتورهای صفحه تخت با استفاده از اتصالات داده Display Display (DP) ، رابط ویدئو دیجیتال (DVI) ، رابط چندرسانه ای با وضوح بالا (HDMI) یا آرایه گرافیک آنالوگ به سبک قدیمی تر به رایانه ها و سایر دستگاه ها متصل می شوند.

نحوه حل مشکل مدل ال جی 

تعمیر مانیتور سامسونگ

برای تعمیر مانیتور ال جی که روشن نمی شود، مطمئن شوید که مخزن برق تغذیه می کند سیم برق را بررسی کنید ارتباطات بین مانیتور و کامپیوتر را بررسی کنید و از روشن بودن کامپیوتر اطمینان حاصل کنید. فیوز خط را تست کنید (به زیر مراجعه کنید). همچنین سیم داده را تعویض کنید (DP ، DVI ، HDMI ، VGA ).

وسایل لازم

کابل ها و فیوزهای تعویض در تولید کننده و همچنین در فروشگاه های محلی رایانه در دسترس هستند. ابزارهایی که ممکن است برای دسترسی ، آزمایش و تعمیر مانیتور کامپیوتر به آنها نیاز داشته باشید شامل این موارد است:

 • پیچ گوشتی
 • مولتی متر

مراحل کار

تعمیرات تخصصی مانیتور کامپیوتر

 

یک مانیتور رایانه دستورالعمل های خود را از طریق کارت کنترل کننده ویدیو در رایانه دریافت می کند. این کارت ممکن است یک کارت غیره اصل باشد یا ممکن است در برد مدار اصلی به نام مادربرد تعبیه شده باشد. اگر کارت جداگانه ای است ، ممکن است لازم باشد رایانه را باز کرده   و از اتصال محکم کارت اطمینان حاصل کنید. کابل داده تخت را که بین کارت گرافیک و مادربرد قرار دارد نیز بررسی کنید ، در صورت وجود این ویژگی, فیوز خط را که معمولاً در نزدیکی ورودی سیم برق قرار دارد ، پیدا کرده ، برداشته و آزمایش کنید.

فیوز مانیتور کامپیوتر را تست و جایگزین کنید:

مانیتور کامپیوتر را از لوازم برقی و پردازنده رایانه جدا کنید.

 1. مانیتور را روی یک سطح پر شده قرار دهید و پیچ های محفظه را بردارید (ممکن است بعضی از آنها زیر زبانه های پاپ آپ باشد).
 2. محفظه عقب را خاموش کنید.
 3. فیوز خط را معمولاً نزدیک ورودی سیم برق قرار دهید. فیوز را از نگهدارنده آن خارج کرده و با استفاده از مولتی متر آن را تست کنید . در صورت خرابی فیوز ، آن را تعویض کنید.

مشکلات عمده مانیتور کامپیوتر

در ادامه به بررسی مشکلات عمده مانیتور کامپیوتر می پردازیم:

سوسو می زند

اگر صفحه مانیتور شما اغلب چشمک می زند یا سوسو می کند ، چند علت مختلف وجود دارد. علت ممکن است کابل تصویری شل یا خراب باشد. بنابراین برای تعمیر مانیتور کامپیوتر خود، ابتدا کابل را روی مانیتور و انتهای رایانه محکم کنید (اطمینان حاصل کنید که پیچ نگهدارنده را کاملاً محکم است) یا کابل را عوض کنید. در مورد کابل برق نیز همین مورد وجود دارد: اطمینان حاصل کنید که از دو طرف امن است و در صورت ادامه مشکل ، در صورت امکان آن را تعویض کنید.

تنظیمات نادرست میزان رفرش (refresh rate) نیز می تواند باعث سوسو زدن شود. میزان رفرش تعداد دفعات ارسال عکس به مانیتور است. بیشتر مانیتورهای LCD از 59 یا 60 هرتز استفاده می کنند ، اگرچه 75 مگاهرتز ، 120 هرتز و 144 هرتز نیز در مانیتورهای ممتاز یافت می شوند. وارد تنظیمات نمایشگر سیستم عامل خود شوید (روی دسک تاپ کلیک راست کرده و به صفحه تنظیمات Display> Display adapter Properties> Monitor in Windows 10 بروید) تا مطمئن شوید تنظیمات درست هرتز اعمال شده است – شاید لازم باشد درایورهای ویدئوی خود را نیز به روز کنید.

متأسفانه ، معمولا سوسو زدن دیگر به دلیل کمبود برق در جایی از خود مانیتور ایجاد می شود. این امکان وجود دارد که از یکی از مدارهای الکتریکی خانه خود بیش از حد برق بگیرید یا محافظ برق خود را بیش از حد بارگیری کنید. آداپتور برق را به شاخه دیگری منتقل کنید و آن را آزمایش کند. اما به احتمال زیاد یک جز شل یا سوعملکرد در خود مونتاژ صفحه وجود دارد. در اینصورت ، مراجعه به یک متخصص برای تعمیر مانیتور کامپیوتر یا تعویض قطعه مورد نظر راه حل های پیشنهادی هستند.

خطوط عمودی

خطوط مشکی یا تک رنگ در مانیتور LCD به دلیل مسائل مختلفی ایجاد می شوند. اما اگر با اصلاحات استاندارد که در بخش لرزاننده فوق الذکر آمده است ، مشکل حل نمیشود (ویدئوها و کابل های برق خود را برای تعمیر مانیتور کامپیوتر بررسی کنید ، درایورهای جدید نصب کنید) ، احتمالاً یک نقص فیزیکی در خود صفحه است. مانیتور خود را روی کامیپوتر دیگری امتحان کنید تا ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد. اگر اینگونه باشد ، شما احتمالاً نیاز به تعویض مانیتور خود دارید. زیرا مشکل از صفحه LCD (گرانترین مانیتور) است.

چرا مانیتور کامپیوتر از کار می افتد؟

درایورهای گرافیک خود را حذف نصب یا نصب مجدد کنید ، و برنامه های جدیدی را که ممکن است مشکلی ایجاد کند حذف کنید. اطمینان حاصل کنید که وضوح و میزان رفرش (refresh rate) به درستی تنظیم شده است (اگر تنظیمات آنها خیلی زیاد بود ، ممکن است مانیتور شما نتواند صفحه نمایش دهد).

چگونه مشکلات صفحه مانیتور خود را برطرف کنم؟

 • نمایش یا مسئله فیلم را در یک مانیتور شناخته شده تأیید کنید.
 • خسارات فیزیکی را بررسی کنید.
 • مسئله نمایش یا فیلم را در حالت ایمن Windows تأیید کنید.
 • درایور کارت گرافیک (GPU) ، درایور مانیتور ، درایور چیپست و BIOS را به روز کنید.
 • به روزرسانی های Microsoft Windows را بارگیری و نصب کنید.
 • تنظیمات ویدئو یا نمایشگر را تغییر دهید و روشنایی را تنظیم کنید.

آیا مانیتور قابل سرویس است؟

تعمیر لپ تاپ و یا مانیتور به نظر می رسد کمی ترسناک است، اما حقیقت این است که می تواند کاری نسبتا ساده باشد اگر شما از ابزار و زمان مناسب استفاده کنید بسیاری از صفحات شکسته به کار حرفه ای احتیاج ندارند.

آیا مانیتور کامپیوتر ارزش تعمیر دارد؟

مگر اینکه نوعی مانیتور رده بالا داشته باشید ، تعمیر آن در مغازه با هزینه خود قطعاً ارزش انجام آن را ندارد. هزینه آن به اندازه جایگزینی آن خواهد بود. مانیتور 4k ، مانیتور منحنی بزرگ ، و مانیتور ویژه برای گرافیک حرفه ای به ارزش تعمیر ممکن است .

سخن پایانی

اگر در انجام توضیحات بالا به مشکل خوردید و نتوانستید مشکل خودرا حل کنید میتوانید این کار را با خیالی آسوده به سه سوت تعمیر بسپارید سه سوت تعمیر با متخصصین و تکنسین هایی که در اختیار دارد می تواند به تعمیر و حل مشکلات شما در لوازم خانگی کمک بسیاری کند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر