بررسی و حل مشکلات و تعمیرات پاور کامپیوتر

منبع تغذیه چیست؟

ما در وبسایت سه سوت تعمیر نحوه مشکل یابی و تعمیرات پاور کامپیوتر را به شما آموزش می دهیم. قبل از همه چیز برای تعمیر پاور کامپیوتر باید بدانید پاور همان منبع تغذیه کامپیوتر است. که به عنوان یکی از سخت افزارهای دستگاه رایانه ای که در تأمین منبع تغذیه نقش دارد. معمولاً این جز supply منبع تغذیه را می توان در یک کیس کامپیوتر پیدا کرد و مربع است.

رایانه‌ها به‌عنوان سامانهٔ کنترل برای حجم گسترده‌ای از دستگاه‌های صنعتی و دستگاه‌های مصرفی استفاده می‌شوند. کامپیوتر به‌عنوان دستگاه‌های خانگی مانند دستگاه مایکروویو و دور فرمانها، دستگاه‌های کارخانه‌ای مانند ربات صنعتی و طراحی به کمک رایانه (CAD) و دستگاه‌های عمومی مانند رایانه‌های شخصی (PC)، تلفن‌های همراه و تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شوند.

تعریف منبع تغذیه مطابق با درک منبع تغذیه در رایانه ، عملکرد اصلی این است که جریان AC را به جریان DC تبدیل کنید که سپس به انرژی یا انرژی مورد نیاز اجزای موجود در رایانه مانند مادربرد ، CD اتاق ، سخت تبدیل می شود درایو و سایر اجزا

عملکرد منبع تغذیه در رایانه

در اندونزیایی ، تعریف منبع تغذیه به معنی Catu Daya است. عملکرد منبع تغذیه تأمین برق جریان الکتریکی برای اجزای مختلف یا سخت افزار موجود در قاب کامپیوتر است.

منبع انرژی الکتریکی که از خارج منشا می گیرد هنوز به شکل جریان متناوب (AC) است. هنگامی که انرژی الکتریکی وارد منبع تغذیه می شود ، برق به جریان مستقیم (DC) تبدیل می شود. سپس برق DC برای کار به تمام اجزای داخل قاب کامپیوتر هدایت می شود.

یک طرف منبع تغذیه آنجا یک فن است که برای از بین بردن هوای گرم از داخل قاب کامپیوتر مفید است. علاوه بر این ، در منبع تغذیه نیز یک نوع پورت مردانه IEC 60320 C14 وجود دارد که به عنوان یک اتصال دهنده بین منبع انرژی الکتریکی و منبع تغذیه عمل می کند.

اجزای منبع تغذیه

با اشاره به مفهوم  تعریف  و عملکرد منبع تغذیه ، این سخت افزار توابع را برای تبدیل جریان AC به جریان DC و توزیع آن به اجزای مختلف رایانه در داخل شاسی ارائه می دهد.در تعمیرات پاور کامپیوتر و برای تشکیل ولتاژ ، چندین قطعه مورد نیاز است ، در حالی که اجزای منبع تغذیه به شرح زیر است:

1. ترانسفورماتور

این یک جز inside درون منبع تغذیه است که برای انتقال برق بین دو مدار الکتریکی یا بیشتر از طریق القای الکترومغناطیسی استفاده می شود.

2. دیودها

این ترکیبی از دو کلمه الکترود یعنی آند و کاتد است. ماهیت دیود رساندن جریان به ولتاژ جلو و مهار جریان در جریان ولتاژ معکوس است.

3. خازن ها

خازن به عنوان مکمل انتقال ولتاژ AC به ولتاژ DC عمل می کند.

4. مقاومت

Resistor دستگاهی است که به منبع تغذیه کمک می کند تا ولتاژ را کاهش دهد ، ولتاژ را تقسیم کند و جریان الکتریکی ورودی را محدود کند ، بنابراین قادر است سخت افزار مادربرد را کنترل کند.

5. آی سی های نظارتی

تنظیم کننده IC برای تنظیم ولتاژ در مدار الکترونیکی همیشه پایدار است.

6. LED

LED های منبع تغذیه اجزای دیود مانند نیمه هادی هستند که دارای ویژگی های خاصی هستند

تعریف منبع تغذیه را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد:

آ. منبع تغذیه داخلی

این نوع منبع تغذیه بصورت تلفیقی با مادربرد یا برد الکترونیکی اصلی ساخته می شود. مثال؛ تلویزیون ، DVD Player؛ منبع تغذیه در مورد دستگاه با مادربرد یکپارچه شده است.

ب منبع تغذیه خارجی

این نوع منبع تغذیه جدا از مادربرد دستگاه الکترونیکی ساخته می شود. به عنوان مثال یک شارژر لپ تاپ و یک شارژر HP.

انواع منبع تغذیه

در تعمیرات پاور کامپیوتر چند نوع منبع تغذیه وجود دارد و بر اساس عملکرد آن ، دو نوع تعریف منبع تغذیه وجود دارد که معمولاً در رایانه استفاده می شود و هر دو تفاوت چشمگیری دارند.

انواع منبع تغذیه به شرح زیر است:

آ. منبع تغذیه

می توانید بگویید این نوع منبع تغذیه ای است که برای اولین بار در گذشته در انواع رایانه ها مانند انواع پنتیوم II و پنتیوم III در سال 97 استفاده می شد. به طوری که در حال حاضر استفاده از منبع تغذیه AT در جدیدترین انواع تجهیزات رایانه ای یافت نشده است.

این نوع تعریف منبع تغذیه دارای برخی ویژگی ها است:

دارای 8-12 ترمینال خروجی متصل به مادربرد کامپیوتر

به طور کلی قدرت آن زیر 250 وات است

از آنجا که دکمه روشن و خاموش به کیس کامپیوتر متصل است ، پس هنگام خاموش کردن کامپیوتر باید به صورت دستی انجام شود.

ب منبع تغذیه ATX

پاور ATX به روزرسانی انواع منبع تغذیه AT است. این تعریف پاور دارای طراحی پیچیده تری با منبع کارآمدتر منبع انرژی الکتریکی است.

پاور ATX اکنون در آخرین نسل رایانه ها یافت می شود که می توان با نرم افزاری که روی رایانه نصب شده است ، عملکرد را کنترل کرد. به طوری که می توان در حالت خاموش بودن رایانه در چندین حالت مانند حالت خواب ، حالت آماده به کار و حالت تنظیم کرد.

مشخصات منبع تغذیه ATX:

دارای 20 تا 24 ترمینال خروجی متصل به مادربرد

از توان بیشتری استفاده کنید

با خاموش شدن رایانه ، منبع تغذیه به طور خودکار کاملاً خاموش می شود

منبع تغذیه چگونه کار می کند؟

طبق تعریف و عملکرد پاور کامپیوتر ، هنگامی که کاربر برق کامپیوتر را روشن می کند ، منبع تغذیه قبل از اجرای سیستم رایانه ای بررسی ها و آزمایشات را انجام می دهد.

اگر آزمایش به خوبی انجام شود ، منبع تغذیه سیگنال (قدرت خوب) را به عنوان نشانه آماده بودن سیستم رایانه به صفحه اصلی می فرستد.

علاوه بر این ، با توجه به تعریف منبع تغذیه و عملکرد آن ، منبع تغذیه تقسیم نیرو را با توجه به ظرفیت مورد نیاز هر یک از اجزای کامپیوتر انجام می دهد.

علاوه بر تحویل برق به اجزای کامپیوتر ، منبع تغذیه همچنین ثبات جریان الکتریکی را در اجزای مختلف حفظ می کند.این جز component به اندازه CPU رایانه مهم است اغلب مغز رایانه ای در نظر گرفته می شود.

اگر تداخلی در منبع تغذیه وجود داشته باشد ، باعث تداخل در جریان برق روی اجزای رایانه می شود.

تعمیر پاور کامپیوتر مدل PC 101

گیک های پرشور رایانه و حتی کاربران عادی به ندرت به منبع تغذیه سیستم خود فکر می کنند ، زیرا در بیشتر اوقات ، اگر اوضاع به نرمی پیش برود و کامپیوترها روشن و خاموش شوند ، هیچ کس واقعاً به آن جعبه های واحد اهمیت نمی دهد.

در مورد اهمیت این منبع تغذیه غالباً سردرگمی وجود دارد ، زیرا در بیشتر مواقع بر نحوه عملکرد رایانه مانند سایر زیر مجموعه ها مانند مادربرد ، کارت گرافیک ، هارد دیسک و غیره تأثیری نمی گذارد.

اما واقعیت این است که وقتی منبع تغذیه یک منبع تغذیه قدرتمند و بیش از 600 وات باشد ، با سطح بازدهی انرژی بالاتر از 80 ، 85٪ ، خرید یک منبع جدید می تواند یک دردسر واقعی باشد.

بنابراین تعمیرات لوازم خانگی برای پایین آوردن بودجه فرد بسیار مهم است ، به خصوص این که واحد با کیفیت باشد ، نیرو را به یک سیستم علاقه مند جدی یا بالاتر از سیستم تحویل می دهد.

از نظر مسائلی که می تواند در هنگام تأمین وجود داشته باشد ، موارد متداول تری وجود دارد: کابل ها می توانند پاره شوند ، یا آستین های آنها کوتاه یا کوتاه شود.

منابع تغذیه بهتر در برابر ولتاژهای برق ، ولتاژ و سایر بلایا محافظت می کنند ، اما در صورت تخلیه واقعی بیش از حد معمول ، این موارد نیز رنج می برند.

با این حال ، در بیشتر مواقع ، هنگامی که کامپیوتر ناگهان شروع به کار نمی کند و سایر اجزا خطایی ندارند ، تعمیرات برق مورد نیاز است.

در این موارد ، منبع تغذیه می تواند یک خازن منفجر شود یا برخی از سیم ها پاره شود و موارد دیگر.

منبع تغذیه مدرن و با کیفیت دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی بسیار پیچیده ای هستند که اغلب اوقات حاوی تراشه هایی هستند که جریان خالص جریان را به بسیاری از اجزای مورد نیاز برای تامین برق تضمین می کنند.

اما به طور کلی ، بیشترین تقاضای اجزای سازنده گرافیکی پیشرفته و همچنین مادربرد هستند.

در تلاش برای تعمیرات پاور کامپیوتر جلوگیری از بسته شدن غیرمنتظره یک رایانه یا سایر تأسیسات الکتریکی یا محافظت از آنها در برابر افزایش برق ، از UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) به عنوان بافر الکتریکی برای این منظور استفاده می شود.

تعمیرات یو پی اس غالباً با تعمیرات واقعی این واحدها انجام می شود بلکه وظایف تعمیر و نگهداری مانند تعویض بسته های باتری خسته شده در داخل آنها ، تعویض فیوزها یا سایر قطعات را نیز بر عهده دارد.

تعمیر پاور کامپیوتر گرین

آنچه در مورد منبع تغذیه کامپیوتر باید بدانید

دانستن اجزای جداگانه منبع تغذیه لپ تاپ و همچنین کارهایی که هرکدام انجام می دهند ، در نهایت در طولانی مدت موجب درد و دل شما می شود.

بسیاری از افراد منبع تغذیه خود را مسلم می دانند تا وقتی که به نظر می رسد بدون هیچ دلیلی رایانه آنها در زمانهای عجیب شروع به خاموش شدن می کند.

خود را با دانش اولیه در مورد هر قطعه مسلح کنید و می تواند به شما کمک کند مشکلات ساده ای را که ممکن است بوجود بیایند تشخیص دهید.

اولین چیزی که باید هنگام بررسی منبع تغذیه خود در نظر داشته باشید نوار برق است که به دیوار وصل می کنید.

این به شما کمک می کند تا میزان نیرو را که به کامپیوتر شما وارد می شود تنظیم کرده و از افزایش قدرت احتمالی کشنده جلوگیری کند.

بسیاری از مردم تصور می کنند که می توانند از این قسمت از منبع تغذیه لپ تاپ خود صرف نظر کنند ، اما به محض اینکه دستگاه الکترونیکی ارزشمندی را به دلیل ولتاژ برق از دست بدهند ، معمولاً هرگز بدون مشکل نمی مانند.

مورد بعدی در آداپتور برق متناوب است. این نکته دیگری است که به تنظیم میزان مصرف برق در رایانه کمک می کند.

همچنین جریان متناوب را از پریز دیواری شما تبدیل کرده و آن را به جریان مستقیمی تبدیل می کند که رایانه شما از آن برای تغذیه لپ تاپ و همچنین شارژ باتری استفاده خواهد کرد.

هنگامی که برق از طریق آداپتور زن به لپ تاپ شما وارد می شود ، نقطه ای که سیم برق شما پایان می یابد و لپ تاپ شما شروع می شود ، برق به برد پاور کامپیوتر منتقل می شود.

این قطعه سخت افزاری دو عملکرد را در اختیار شما قرار می دهد: یکی برای ارسال برق به مادربرد. و دو تا برای شارژ کردن باتری به شما انرژی می دهد.

یکی دیگر از سخت افزارهایی که اغلب نادیده گرفته می شود و بخشی از منبع تغذیه لپ تاپ شما است ، فن خنک کننده رایانه است. فن خنک کننده اطمینان حاصل می کند که رایانه شما بیش از حد گرم نمی شود.

مشکلات گرم شدن بیش از حد باعث خاموش شدن رایانه شما در زمان های عجیب و غریب می شود. پردازنده رایانه شما معمولاً عنصری است که بیشترین گرما را در رایانه شما ایجاد می کند ، بنابراین اگر تصمیم گرفتید پردازنده قوی تری تهیه کنید.

بسیار مهم است که بررسی کنید و مطمئن شوید فن خنک کننده رایانه ای که در لپ تاپ خود نصب کرده اید از قدرت کافی برای خنک سازی مناسب لپ تاپ برخوردار است.

 در تعمیرات پاور کامپیوتر مسائلی دیگر که مردم معمولاً با فن روبرو می شوند این است که ورودی با مو و خاک مسدود می شود و یا ورودی تا جایی که فن بی اثر شود پوشیده می شود.

در واقع این می تواند باعث ایجاد موقعیت های مختلفی شود که ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی رایانه شما شود.

برای تعمیرات پاور کامپیوتر با ما در ارتباط باشید.

آموزش تشخیص مشکلات PC در مورد منبع تغذیه

منبع تغذیه جریان خانگی منظم شما را به ولتاژ DC کم مورد استفاده رایانه تبدیل می کند. وقتی این جز component خراب شود ، به سادگی هیچ فعالیتی با رایانه شما انجام نمی شود.

به یاد داشته باشید که ابتدا برای تعمیر پاور کامپیوتر و عیب یابی آن را آسان انجام دهید. منبع تغذیه را برای هرگونه آسیب دیدگی بررسی کنید. تمام اتصالات را دوباره بررسی کنید.

یادگیری نحوه بررسی منبع تغذیه و چگونگی تعویض آن در صورت لزوم می تواند یک محافظت کننده در زندگی باشد اگر شما اهل کامپیوتر هستید یا با یک رایانه شخصی مطمئن کار می کنید.

لذت ساده روشن شدن رایانه شخصی خود را بدیهی نپذیرید و همه کارها به خوبی انجام می شود.

ما اخیراً یکی از رایانه های خود را روشن کردیم و تقریباً در عرض یک ساعت ، دوباره خودش را دوباره بوت کرد. و این کار روزی 10 بار در روز ادامه داشت تا اینکه متوجه شدیم منبع تغذیه مقصر است.

مواردی که باید در هنگام خرابی منبع تغذیه یا فقط از بین رفتن شما به دنبال آنها باشید موارد زیر هستند.

هیچ قدرتی برای کامپیوتر وجود ندارد

در اینجا ابتدا باید با اتصال دستگاه دیگری مانند رادیو یا لامپ ، پریز برق را بررسی کنید تا از وجود برق مطمئن شوید.

اگر رایانه از طریق محافظ برق متصل است ، آن را نیز بررسی کنید.

اگر دیواره خارج از برق است ، کابل برق را که به کامپیوتر می روید بررسی کنید تا ببینید آیا ولتاژ AC به واحد سیستم راه دارد یا خیر.

این کار را با استفاده از مولتی متر انجام دهید.

اگر برق وجود داشته باشد ، باید رایانه را باز کرده و از منبع تغذیه مادربرد تغذیه کنید.

هنگام استفاده از مولتی متر برای بررسی ولتاژ ، مطمئن باشید که زمین مناسبی برای لید سیاه مولتی متر دارید.

مشکلات بوتینگ مجدد

یک مشکل اساسی که ممکن است با یک منبع تغذیه بیمار روبرو شوید این است که ممکن است بدون هیچ گونه اخطاری کامپیوتر را مجدداً راه اندازی کند.

همه اطلاعات از دست می روند و به نظر می رسد که این اتفاق در بدترین زمان ممکن می افتد.

خطاهای بوت هنگام شروع به کار کامپیوتر ، نشانگر دیگری است که این قطعه در حال چشمک زدن است.

مشکلات توزیع نیرو

هنگامی که منبع تغذیه شروع به خرابی می کند ، ممکن است از یک دستگاه برق دریافت کنید و نه از دستگاه دیگر. به عنوان مثال ، ممکن است هارد دیسک برق دریافت کند اما CDROM درایو اصلاً چیزی ندارد.

عقربه ها با استفاده از ولتاژ سنج

سردرد دیگری که باعث راه اندازی مجدد آن می شود ، برق متناوب ورودی به درایوها یا مادربرد است.

در صورت بروز برخی از مشکلات بالا ، مراحل زیر را دنبال کنید تا منبع تغذیه خود را بررسی کنید.

بررسی منبع تغذیه

اگر پریز دیواری و سیم برق خوب است ،برای تعمیرات پاور کامپیوتر مطمئن شوید که اتصال مادربرد امن است.

پس ممکن است مجبور شوید با این واقعیت روبرو شوید که منبع تغذیه بد است. اگر چند مولتی متر دارید می توانید قبل از خرید منبع تغذیه جدید ، منبع تغذیه را آزمایش کنید. به سادگی این مراحل را دنبال کنید.

رایانه را خاموش کنید اما آن را از پریز برق جدا نکنید ، واحد سیستم را باز کنید. مولتی متر را تنظیم کنید تا ولتاژهای DC را در دامنه بعدی بالاتر از 12 ولت بخواند.

یک اتصال متصل به برق را به دیسک سخت یا کانکتور درایو cdrom بی استفاده بیابید و رایانه را روشن کنید.

همچنین می توانید یک اتصال درایو را از برق جدا کرده و از آن استفاده کنید. رایانه را روشن کرده و پروب BLACK را به اتصال برق یکی از سیمهای BLACK وارد کنید.

پروب RED را به سیم زرد روی اتصال برق لمس کنید.

قرائت مولتی متر باید +12 ولت باشد اکنون پروب RED را به سیم RED لمس کرده و قرائت آن باید 5 ولت باشد.

اگر هیچ قرائت یا خواندن دیگری رخ نداد ، باید منبع تغذیه را تعویض کنید. اگر قرائت صحیح بود ، باید اتصالات P8 یا P9 را در مادربرد بررسی کنید.

این اتصالات ممکن است P4 و P5 نیز نامگذاری شوند. برای بررسی این اتصالات ، موارد زیر را انجام دهید:

کاوشگر BLACK را در یکی از سیمهای BLACK درون P8 قرار دهید. پروب RED را در اتصال P8 در سیم RED قرار دهید. میزان قرائت روی مولتی متر باید +5 ولت باشد

با قرار دادن پروب RED در P8 در سیم YELLOW ، برق مورد نیاز برای اتصال مادربرد را بررسی کنید و باید +12 ولت دریافت کنید.

سیم BLACK را از اتصال اتصال سیم P8 به سیم سیاه خارج کنید. سیم BLUE را بررسی کنید و میزان آن باید 12 ولت باشد.

اکنون پروب BLACK را به سیم BLACK روی اتصال P9 منتقل کنید. سیم سفید را با قرار دادن پروب RED تست کنید و میزان آن باید -5 ولت باشد.

سیم های RED را در اتصال P9 بررسی کنید و باید 5 ولت بر روی هر سیم قرمز دریافت کنید. شما دقیقاً 5 یا 12 ولت نخواهید گرفت اما قرائت آنها بسیار نزدیک خواهد بود ، مانند 5.02 ولت.

اگر منبع تغذیه دو ولت خاموش باشد ، در هر دو جهت ، مانند زمانی که سیم RED باید 5 ولت باشد اما 8 ولت بخواند ، یا اگر هیچ قرائت وجود ندارد ، منبع تغذیه را جایگزین کنید.

هشدار

هنگام تعمیر پاور کامپیوتر پاور را از حالت واحد سیستم جدا نکنید.

اگر میتدی هستید این آزمایشات را انجام ندهید. قبل از لمس قسمت های داخل واحد سیستم ، اطمینان حاصل کنید که تمام الکتریسیته ساکن را از لباس و بدن خود پاک کنید.

هرگز به هر دلیلی پاور را باز نکنید ، زیرا ممکن است ولتاژ بالا وجود داشته باشد.

متخصصین ما در تعمیرات پاور کامپیوتر در خدمت شما هستند

 
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با متخصصان سه سوت تعمیر